Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Cizinci falšují řidičáky

Specialisté služby cizinecké policie ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy odhalili případy cizinců z různých zemí světa, kteří falšují své řidičské průkazy ze země původu a cestou magistrátu získávají pravý řidičský průkaz České republiky.  

Týká se to cizinců s dlouhodobým nebo trvalým pobytem, kteří podle platných zákonů České republiky mají oprávnění v ČR žádat o český řidičský průkaz, který je dále opravňuje řídit motorová vozidla v celé Evropské unii.
 
Konkrétně jde o cizince, kteří buď vůbec nevlastní řidičský průkaz nebo nemají oprávnění na určitou kategorii vozidel (např. autobusy, nákladní auta apod.). Ti pak vytvoří falzifikát řidičského průkazu země původu a nebo neoprávněně provedou změny v platném řidičském průkazu. S tímto falzifikátem přijdou na magistrát a úředník jim výměnou za falzifikát vydá pravý řidičský průkaz České republiky.
 
Specialisté z oddělení dokladů Ředitelství služby cizinecké policie provedli namátkovou kontrolu některých spisů na Magistrátu hlavního města Prahy a odhalili hned 14 totálních falzifikátů řidičských průkazů a 2 neoprávněně pozměněné. Nejčastěji šlo o řidičské průkazy Ukrajiny, ale také Kamerunu, Číny, nebo Pobřeží slonoviny.
Cizinecká policie spolu s Magistrátem hlavního města Prahy, ale i magistráty jiných měst bude nyní intenzivně spolupracovat na opatřeních směřujících k absolutní eliminaci tohoto jevu. Z obou stran bude provedena celá řada úkonů, na jejichž konci by mělo stát obvinění konkrétních osob ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny s trestní sazbou 2 roky až 5 let trestu odnětí svobody, kdy součástí trestu může být i vyhoštění ze země.
 
                                                                                                                                                                       por. Mgr. Kateřina Rendlová
                                                                                                                                                                                 tisková mluvčí
 
 

vytisknout  e-mailem