Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Chtěl investovat do kryptoměny

BENEŠOVSKO - Naletěl ale podvodníkům a přišel o více jak 200 tisíc korun 

Benešovští kriminalisté šetří případ podvodu s kryptoměnou, kdy zatím neznámí pachatelé v době od 10. do 18. února 2023, pod záminkou obchodu s kryptoměnou a investicemi, kontaktovali poškozeného 69letého muže.

Po telefonické komunikaci jej přiměli k rozkliknutí zaslaného internetového odkazu, čímž si ale muž nevědomky do počítače nainstaloval program pro vzdálený přístup k jeho počítači. Tímto následně pachatelé získali přístup do internetového bankovnictví poškozeného, které díky tomu zcela ovládli. V jeho internetovém bankovnictví pak prováděli neoprávněné transakce, které poškozený pachatelům potvrdil v domnění, že schvaluje investiční transakce do kryptoměny.

Poškozený takto přišel o více jak 200 tisíc korun. Benešovští kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu za což pachatelům hrozí až 5letý trest odnětí svobody.

Stále více dynamický rozvoj informačních technologií s sebou také přináší další a nová rizika, která nás mohou v kybernetickém prostředí potkat. Setkáváme se s případy společensky škodlivého jednání, podvody na internetu, kybernetickými útoky a dalšími hrozbami, proto je kybernetické kriminalitě věnována stále větší pozornost.
Kybernetická kriminalita je definována jako trestná činnost, která je páchána v prostředí informačních a komunikačních technologií včetně počítačových sítí. Samotná oblast informačních a komunikačních technologií je buď předmětem útoku, nebo je páchána trestná činnost za výrazného využití informačních a komunikačních technologií jakožto významného prostředku k jejímu páchání. 

Jednou z oblastí, kde dochází k podvodům v oblasti kyberprostoru, je oblast spojená s obchodováním s kryptoměnami. 

Důležité je být obezřetní a řídit se několika pravidly:
- nereagovat na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky brokerů k nákupům kryptoměn
- nikomu neumožňovat vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
- nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě  prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.
- v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)

Opatrnosti a obezřetnosti není nikdy dost, o to více to platí v kyberprostoru, kde nikdy nevíme, kdo se skutečně nachází na druhé straně počítače. Proto si vždy dostatečně prověřte, zda nakupujete, obchodujete nebo provádíte transkace u ověřených firem, na skutečných internetových burzách apod.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
11. března 2023

vytisknout  e-mailem