Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Choval hady v nevhodných podmínkách

Karviná - karvinští kriminalisté obvinili muže ze zločinu týraní zvířat 

Zápach linoucí se z jednoho bytu v Havířově a obava o život jeho obyvatele, který zde již delší dobu nebyl viděn, vedla letos v březnu sousedy k přivolání policie. Za asistence hasičů vstoupili policisté do bytu,  v jehož místnostech v plastových přepravkách nalezli hady a další drobné živočichy.

Více než desítka plazů, přičemž jeden z nich byl jedovatý, několik hlodavců a pavouků byli chování v naprosto nevyhovujících podmínkách. Jeden dospělý had a dvě mláďata tyto podmínky nepřežili. V plastových krabicích neměli vytvořené dostatečné podmínky odpovídající jejich životním potřebám, nebyly přizpůsobeny jejich velikosti. V mnohých chyběla podestýlka nebo byla promísena s již hnijícím trusem a hadími svlečkami. Chovaní plazi neměli přístup k vodě, nebylo zajištěno vyhřívání přepravek. Také potkani a pavouci byli přechovávaní v naprosto nevyhovujících podmínkách.

Zvířata byla dehydrovaná, apatická, zjevně jevila známky vyčerpání. To potvrdil také přivolaný herpetolog, který následně přeživším hadům zajistil přiměřené umístění. Také pavouci byli předání do odborné péče. Ovšem hlodavci byli v tak vážné stavu, že museli být veterinářem utraceni.

Nájemce bytu posléze policistům uvedl, že některá zvířata byla jeho vlastí, některá chtěl darovat kamarádům. Doznal, že pro chov jedovatého jedince neměl potřebné povolení. Neměl dojem, že by se o zvířata nedostatečně staral.

Vyžádané posudky odborníků ovšem hovořily o opaku. Potvrdily prvotní závěry herpetologa i veterináře, že všechna zvířata žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, které byly následnou příčinou špatného zdravotního stavu vedoucího v některých případech k eutanazii či úhynu.

Karvinští kriminalisté pětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zločinu týrání zvířat, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Daniela Vlčková
oddělení tisku
29. 7. 2022

Odkazy do noveho okna

Foto III

Foto III 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem