Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Cestujte pouze s řádným cestovním dokladem

Stále více cestujících podceňuje povinnost mít cestovní doklad při cestách do států EU. 

Cizinecká policie se v poslední době setkává s případy, kdy cestující, zejména občané ČR, podceňují svou zákonnou povinnost mít u sebe cestovní doklad, při překračování vnitřních schengenských hranic. Rádi bychom před nastávající turistickou sezonou upozornili naše občany, že zánikem hraničních kontrol na pozemních státních hranicích, nezaniká jejich povinnost cestovat pouze s platným cestovním dokladem. Pro cesty v rámci EU lze jako cestovní doklad použít cestovní pas nebo občanský průkaz. Připomínáme, že vlastní cestovní doklad musí mít i děti mladší 15 let, záznam o dítěti v dokladu rodiče již není akceptován.
Setkáváme se i s případy, kdy cestující své doklady různě upravují v domnění, že pokud je zachována identifikační stránka, je vše v pořádku. Policisté z inspektorátu cizinecké policie letiště Praha Ruzyně řešili případ, kdy si osmapadesátiletý muž z Prahy ostříhal svůj cestovní pas na velikost kapsy u kalhot i s částí identifikační strany s odůvodněním, aby se mu v kapse nemačkal. V dalším případě si cestující ostříhal občanský průkaz, aby se mu vešel do peněženky.
Cizinecká policie varuje před těmito zásahy, takto „upravený“ cestovní doklad pozbývá platnosti a cestujícímu, který se jím prokáže, bude odepřeno vycestování.
Druhým nejčastějším důvodem pro odepření vycestování je situace, kdy cestující, občan ČR, nahlásí ztrátu cestovního dokladu, následně jej najde a hodlá s ním vycestovat. Avšak doklad, který byl jednou nahlášen jako ztracený či odcizený navždy pozbývá své platnosti, i kdyby jeho oprávněný držitel vzal oznámení o ztrátě zpět. S takovým dokladem rovněž není možné vycestovat.  

vytisknout  e-mailem