Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Čeští policejní potápěči byli oceněni

Policisté z Bosny a Hercegoviny poděkovali českým policejním potápěčům formou udělení plakety za dlouhodobou spolupráci. 

V pátek 6. dubna se v budově Policejního prezidia ČR uskutečnilo setkání zástupců Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku s policejním prezidentem generálmajorem Tomášem Tuhým a velvyslancem České republiky v Bosně a Hercegovině Jakubem Skalníkem.

Účelem setkání bylo předání ocenění, které bylo v nepřítomnosti uděleno českým policejním potápěčům při mezinárodním dni civilní ochrany Federální správou civilní ochrany Bosny a Hercegoviny. Jedná se o nejvyšší možné vyznamenání udělené za mnoholetý přínos při odminování, organizování, vybavení a posílení systému ochrany a záchrany ve federaci Bosny a Hercegoviny. Vyznamenání začátkem března letošního roku převzal v zastoupení velvyslanec České republiky, který ho nyní za účasti policejního prezidenta předal do rukou zástupců Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku.

Čeští policejní potápěči v Bosně a Hercegovině působí již od roku 2012. Při odminovávání řeky Sávy, Uny a Drny již nalezli více než pět tun nevybuchlé munice z první i druhé světové války.

Jen málokdo si asi dokáže představit extrémní podmínky, ve kterých naši potápěči v Bosně a Hercegovině pracují. Munice, kterou na dně hledají, je navíc zpravidla odjištěná a plně funkční, proto musejí postupovat s maximální obezřetností a zodpovědností. V rámci těchto misí, kdy pomáhají v rámci programu Bezpečnostní rozvojové spolupráce, zároveň školí a učí bosenské potápěče, jak správně a bezpečně při čištění řeky postupovat. Já práci našich potápěčů upřímně obdivuji a  jsem rád, že si bosenská strana naší pomoci váží,“ shrnul setkání policejní prezident Tomáš Tuhý.

Při poslední misi mají čeští policejní potápěči na svém kontě i unikátní nález. Při prohledávání dna řeky Drny vyzdvihli dělostřelecké granáty z 16. století, které po provedené expertíze putovaly rovnou do muzea.

kpt. Mgr. Iveta Skupien
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR
9. dubna 2018

vytisknout  e-mailem