Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Celorepubliková dopravně bezpečnostní akce – pásy a zádržné systémy

KRAJ - Policisté kontrolovali používání autosedaček a bezpečnostních pásů. 

2
Ve dnech od 4. dubna do 7. dubna 2022 se policisté v Libereckém kraji zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce ROADPOL s preventivním charakterem, která byla zaměřena na dohled na dodržování pravidel silničního provozu, primárně pak na povinnost používání dětských autosedaček a bezpečnostních pásů, nejen u řidičů, ale také u spolujezdců.

Vzhledem k tomu, že akce korespondovala s termínem preventivního projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, tak se policejní hlídky pohybovaly převážně u mateřských a základních škol, kde se zaměřili především na kontrolu přepravy dětí, řádné používání, umístění a upevnění dětských autosedaček. Cílem akce bylo snížení počtu a následků dopravních nehod v souvislosti s nepoužíváním povinných bezpečnostních pásů a zádržných systémů.

Do akce bylo v Libereckém kraji nasazeno 52 policistů z dopravní a pořádkové služby, kteří zkontrolovali celkem 809 vozidel.    

V rámci provedených kontrol policisté zjistili 1 trestný čin a 215 přestupků, z nichž vyřešili 197 na místě blokovou pokutou, celkem za 60 100 korun a 18 přestupků oznámili do správního řízení k projednání. 

Nejčastějším přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů, a to celkem ve 110 případech, nepoužití zádržného systému (dětské autosedačky) bylo zjištěno v 10 případech.

Policisté dále zjistili, že 32 řidičů užilo k jízdě vozidlo, které nesplňuje technické podmínky stanovené zákonem, 9 řidičů při řízení drželo v ruce telefon nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení a 20 řidičů nepředložilo při kontrole zelenou kartu. Porušení zákona č. 111/1994 Sb. bylo zjištěno ve 2 případech. Přestupku se dopustili také dva chodci, kteří byli na místě vyřešeni blokovou pokutou. Jeden řidič řídil motorové vozidlo i přesto, že není držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu motorových vozidel (neřidič).

1
Pozitivní výsledek dechové zkoušky na alkohol byl zjištěn u jednoho řidiče. U pěti řidičů policisté zjistili, že řídili vozidlo pod vlivem jiné návykové látky (drogy). Při akci také policisté v jednom případě odhalili neoprávněné přechovávání drogy.  

Jeden řidič se odmítli podrobit vyšetření, zda při řízení není ovlivněn jinou návykovou látkou, za což mu ve správním řízení hrozí pokuta ve výši 25 – 50 tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel od jednoho roku do dvou let.

Policisté během probíhající dopravní akce také odhalili jednoho řidiče, který řídil motorové vozidlo i přesto, že mu to bylo rozhodnutím orgánu veřejné moci zakázáno, a tím je podezřelý ze spáchání trestného činu "Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání", za který mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Na závěr upozorňujeme, že policisté kontrolují používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale i při běžném výkonu služby. 
 

8. 4. 2022
nprap. Martina Frýdová
preventistka KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem