Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Čekala dědictví, přišlo zklamání

VYŠKOVSKO: Podvodník připravil ženu o více než milion korun. Varujeme před podobnými případy. 

Vyškovští kriminalisté se nyní aktuálně zabývají případem podvodu, kde škoda přesahuje milion korun. Ženu z Vyškovska kontaktoval před několika měsíci neznámý muž, který jí sdělil „radostnou“ zprávu. Bude dědit po možném příbuzném, který má stejné příjmení a zemřel v USA. Neznámý se vydával za právníka, který má vyřídit pozůstalost. Věc měla jediný háček. Bylo třeba zaplatit poplatky spojené s vyřízením pozůstalosti. Podvodníkovi se tak postupně podařilo vylákat čtyři platby, které poslala důvěřivá žena na bankovní účet v Turecku. Zde se měl právě nacházet majetek, který měla zdědit. Když chtěl muž stále další peníze, pojala již žena podezření a věc nahlásila na policii. Žena podvodníkovi zaslala částku přesahující 1 200 000 korun!

Trochu jiný scénář zvolil podvodník, který kontaktoval jinou ženu z Vyškovska na sociální síti. Měl pracovat na lodi. Postupně pak ženě přiznal, že je v tíživé životní situaci a jde mu o život a potřebuje někam schovat své úspory. Zašle ženě balíček, do kterého peníze zabalí. Ženu očekávající zásilku proto ani příliš nepřekvapila zpráva, kde se jí údajná přepravní společnost dotazovala, zda očekává zásilku od osoby, jejíž jméno znala z komunikace na sociální síti. Když potvrdila, v dalším e- mailu byla vyzvána k zaplacení poplatku za zaslání zásilky. Když jej zaplatila, kontaktovala jí opět údajná přepravní společnost ze stejné e- mailové adresy s tím, že její zásilka byla pozastavena a to z několika důvodů, které porušily zásady přepravy. Zásilka obsahuje zakázané položky a je tedy třeba zaplatit určité provize jako clo. Poplatek byl již výrazně vyšší. I ten žena bohužel zaplatila. Když nic nepřicházelo, poznala, že se stala obětí podvodu. Přišla tak o více než sto tisíc korun.

Policisté důrazně varují před podobnými případy. Bohužel jich stále přibývá a krom válečných veteránů, zahraničních vojáků či lékařů se podvodníci mohou vydávat např. i za správce pozůstalosti. Nikdy tedy neposílejte peníze osobám, které osobně neznáte, nikdy jste je neviděli a neznáte jejich pravou identitu. Také si ověřujte informace a nenechte se zlákat vidinou velkého dědictví, výhry či šťastného života v bohatství s virtuálním partnerem.

por. Mgr. Alice Musilová, 23.9.2021

vytisknout  e-mailem