Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Čas dovolených

Příležitost pro zloděje 

Očekáváné letní měsíce a s nim spojené dovolené jsou za dveřmi. S volnem a radostmi odpočinku přicházejí ale i starosti. Jak zabezpečit byt či dům během své dlouhodobější nepřítomnosti ? Jak předejít vykradení svého domova ?

Sezóna prázdnin a dovolených je bohužel i sezónou nenechavců, kteří se soustředí právě na opuštěné byty či rodinné domy. V objektech pak odcizí zejména finanční hotovost, cenné předměty, stavební a zahradní techniku. Během své nežádoucí návštěvy navíc často poškodí i zařízení objektu.
Policie ČR proto občany žádá, aby tuto skutečnost nepodceňovali a k zabezpečení svého obydlí přistupovali zodpovědně. Stejně tak by k dané problematice měli přistupovat i spoluobčané, sousedé a náhodní svědci - pokud kdokoliv z nich uvidí ve svém okolí kohokoliv či cokoliv podezřelého, neměl by být k dění lhostejný, ale naopak vše urychleně ohlásit na bezplatnou linku 158.

PREVENCE SE MUSÍ VYPLATIT: 

 • Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří  a kvalitním bezpečnostním uzamykacím systémem. Majitel bytu může instalovat různé  mechanické zábranné prostředky (např. bezpečnostní štít a profilová cylindrická vložka, vrchní přídavný zámek, příčná a celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří).
   
 • Snažte se udržovat dojem, že jste v bytě stále přítomni. Nevypínejte přívod elektřiny. V oknech nezatahujte žaluzie ani rolety. 
   
 • Skleněné výplně lze navíc opatřit různými typy mříží. Samozřejmostí by to mělo být v přízemí, kde lze navíc použít bezpečnostní fólie, skla, uzamykatelné uzávěry a kování.
   
 • Prevencí je i zasklení lodžií a balkonů.
 • Pootevřená balkonová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje velkým lákadlem, proto je nezapomeňte před odjezdem řádně uzavřít.
   
 • Nepodceňujte pomoc důvěryhodných sousedů či příbuzných. Požádejte o kontrolu svého bytu a pravidelné vybírání poštovní schránky.
   
 • Můžete si pořídit elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod. Vytváříte tak zdání, že jste doma.
   
 • V rámci prevence lze nainstalovat i kamerový systém či elektrický zabezpečovací systém a jeho připojení na pult centralizované ochrany.

   

Pro případ, že jste byli vykradeni, je vhodné mít vyfotografované cenné věci, sepsaná výrobní čísla cenných předmětů apod. Tyto informace pomohou policii v pátrání a rovněž usnadní vaše jednání s pojišťovnou při likvidaci pojistné události.
Událost oznamte na linku 158 a do příjezdu policie s ničím v bytě nemanipulujte.

Statistika - Rychnovsko:
Od začátku tohoto roku do konce května rychnovští policisté zaevidovali 3 případy krádeže vloupáním z bytů. Dva z těchto případů se jim podařilo objasnit. Při těchto přečinech vznikla škoda za  téměř 60.000 korun
 Za stejné období bylo na Rychnovsku zadokumentováno 14 vloupání do rodinných domů. Šest z nich se podařilo policistům objasnit. Poškozeným vznikla škoda přesahující 165.000 korun.  


Další informace: Jak předejít vykradení

por. Mgr. Alena Kacálková
22. června 2011

vytisknout  e-mailem