Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Buďte obezřetní při vánočních nákupech!

KRAJ - Policisté na území Libereckého kraje se snaží eliminovat riziko krádeží preventivním působením u obchodních center. 

10Období Vánoc a Silvestra je spojeno s nákupy a přípravami na tyto svátky a v obchodních centrech, na poštách,  nádražích všeobecně  ve městech je v souvislosti s tím i větší koncentrace lidí. Letošní rok je z důvodu koronavirové pandemie o něco jiný než tomu bylo doposud a lidé k nákupům využívali hodně internetových obchodů. Přesto je řada těch, kteří vyrazili na nákupy do obchodních center a mnohdy s nemalými finančními částkami. Proto je třeba mít se na pozoru, neboť zloději na tyto chvíle každoročně čekají. Využivají nepozornosti lidí, kteří mají plnou hlavu starostí s nákupy. 

Policisté se proto v tomto období snaží eliminovat rizika krádeží, a proto i více preventivně působí nejen v samotných nákupních centrech a jejich bezprostředním okolí, ale všeobecně  v místech s větší koncentrací osob. Policisté kontrolují také parkoviště - zaparkovaná vozidla, zda je jejich majitelé neponechali odemčená nebo zda neponechali na sedadlech cenné věci, s cílem  nejen předejít krádežím věcí z vozidel, ale i krádežím samotných vozidel.

Jedna z preventivních akcí proběhla v úterý 22. prosince 2020 na parkovišti u obchodního centra Globus v Liberci, kde policistky z oddělení tisku a prevence ve spolupráci s policisty z oddělení hlídkové služby Liberec rozdávali zároveň osloveným návštěvníkům centra nejen preventivní rady, ale také preventivní dárky v podobě bezpečnostních obalů na platební karty, žetonků do nákupních vozíků či nákupních tašek s reflexními prvky. Tyto preventivní kontroly policisté dělají denně v rámci svého běžného výkonu služby. 

Statistika krádeží v Libereckém kraji:

2019

(1. 1. - 30. 11.)

2020

(1. 1. - 30. 11.)

Krádeže prosté 1813 1426
Krádeže kapesní 78 56
Krádeže na osobách 124 95
Krádeže věcí z vozidel 263 189
Krádeže motorových vozidel 142 99

Zde uvádíme několik doporučení co udělat proto, abyste se nestali další obětí krádeží věcí a to nejen při vánočních nákupech:

peněženku, osobní doklady a další cenné věci mějte neustále pod dohledem, peněženku umisťujte do vnitřní kapsy oděvu, vnitřní přihrádky kabelky nebo na dno tašky apod.

• kabelku nebo tašku neodkládejte, když ji odložíte, mějte ji neustále na očích (nákupní vozíky, zkoušecí kabinky apod.), větší obnos peněz si rozdělte na více částek a uložte je na různá místa, doklady a klíče noste pokud možno odděleně

• máte-li platební kartu, PIN uschovávejte zásadně odděleně, pokud je vám odcizena, nechte ji ihned zablokovat

• častěji si během nákupu kontrolujte, zda máte u sebe všechny věci, se kterými jste přišli do obchodu, to platí zejména o odcizených platebních kartách, protože pachatel jde k prvnímu bankomatu a snaží se peníze vybrat ještě dříve, než přijdete na to, že kartu nemáte

• při odchodu od zaparkovaného vozidla nenechávejte na sedadlech žádné věci, vše uschovejte do zavazadlového prostoru. Bunda nebo kabát zanechaný na sedačce může být mnohdy pro zloděje dostatečným důvodem k vloupání do vozidla

• buďte ostražití i při ukládání nákupu do vozidla. Zloději využívají situace a nepozorovaně vniknou do kabiny vozidla, pokud ho nezajistíte, a odcizí odloženou tašku, kabelku či bundu, zatímco ukládáte zboží. Může se také stát, že odvedou vaši pozornost např. tím, že se vás jeden bude na něco vyptávat a druhý mezitím prohledá vaše vozidlo

• při cestování hromadnou dopravou dávejte na své věci obzvláště pozor. Při čekání na zastávce či nástupišti zkontrolujte uzavření tašek, kabelek a kapes. Nastupování a vystupování z dopravních prostředků bývá velmi často využíváno k okradení

Bezpečnostní obal na platební karty

Účinný ochranný obal na bezkontaktní karty s RFID čipem, který zamezí jakémukoliv pokusu o přenos dat mezi kartou a terminálem, či čtecím zařízením. Uchráníte tak svou kartu před náhodným přečtením či pokusem o krádež prostředků z platební karty.

obal na platební karty.jpgobal na platební karty.jpgOchrana osobního majetku je věcí každého z nás. Pokud chcete udělat vánočními dárky radost sobě a svým blízkým a ne zlodějům, snažte se dodržovat uvedená doporučení. Buďte v této době obezřetní a častěji kontrolujte své věci a cennosti, které nosíte při sobě a nedávejte příležitost zlodějům.

Věříme, že si nenecháte zkazit předvánoční a vánoční období nepříjemným zážitkem z okradení. 

23. 12. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem