Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Braňte se podvodníkům!

Tábor - Důvěřujte, ale prověřujte! 

            V poslední době se množí případy, kdy se příliš důvěřiví lidé stávají oběťmi podvodného jednání osob, které umějí dokonale využít toho, že bravurně zvládají umění krásně a poutavě hovořit, že se umí vžít do tíživé situace dotyčné osoby a dát patřičně najevo svoji účast. Nebo naopak umí vzbudit soucit, kterému se jen těžko odolává a historce, kterou si vymyslí, nelze nevěřit.        Ke svému podvodnému jednání si většinou vybírají osamělé osoby, především z řad seniorů a invalidů. Obvykle těmto lidem nabízejí svoji pomoc, která však v převážné většině případů nebývá nezištná. Jediným jejich cílem může být získání důvěry a následně svoji oběť připravit o cennosti či o životní úspory. Je důležité mít na paměti, že jsou mezi námi lidé, kteří nejsou čestní a nemají čisté úmysly.
 
            Policisté neustále varují, že si lidé nemají pouštět cizí osoby do svého obydlí, natož si je tam rovnou nastěhovat a poskytnout jim své věci k užívání. Je důležité nedopustit, aby se mohl cizí člověk volně pohybovat po bytě, hrozí zde nebezpečí, že se jedná o násilníka, nebo o zloděje. Pokud se těmito radami člověk neřídí, je to lehkomyslné a dává tím podvodníkovi prostor pro uskutečnění jeho plánů.
           
            Je třeba si uvědomit, že každý si svůj majetek musí především chránit sám. Je moudré pořídit si na dveře bezpečnostní řetízek a panoramatické kukátko, protože již za zavřenými dveřmi se dá zjistit, zda se za nimi nachází osoba známá či naopak. Jednání s neznámým člověkem je vždy bezpečnější přes pootevřené dveře, které jsou zajištěny řetízkem. Dále je velmi důležité neposkytovat osobní údaje ani jiné informace, které by se daly zneužít.
 
            Policisté dále varují před srdceryvnými příběhy, například o kamarádovi ležícím v nemocnici, který musí zaplatit za operaci a nemá české peníze. Pod takovouto záminkou od soucitných a důvěřivých lidí vylákali podvodníci již mnoho peněz. Vždy působili věrohodně a ponechali na místě i nějakou zástavu, která však byla bezcenná. Rada je zde jediná: Slušně se omluvte, že žádné peníze nemáte a odešlete je do banky, nebo do směnárny, kde jim jistě pomohou. Hned jak je to možné zavolejte na linku 158 a upozorněte na podezřelé osoby Policii ČR.  
            Nedůvěra a ostražitost není projevem nevychovanosti a neslušnosti. Slušný člověk toto jednání pochopí, protože ví, že jde především o osobní bezpečnost.
 
 
Zásady „Jak se bránit podvodníkům“.
 
 • Nikdy neotevírejte automaticky dveře - pořiďte si panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek na dveře!
 • Pokud to není nezbytně nutné, nepouštějte do bytu osobu, kterou neznáte! Celá řada věcí se dá vyřídit přes dveře zabezpečené řetízkem.
 • Přesvědčte se, zda příchozí je skutečně osobou, za kterou se vydává! Požadujte předložení dokladů, kterými je zplnomocněn provádět úkon, pro který vyžaduje vpuštění do bytu (kontrola elektroměru…), zavolejte jeho nadřízenému na firmu.
 • Osobu, s kterou se seznámíte třeba po internetu, nezvěte hned k sobě na návštěvu! I když vám píše krásné věci, je podle obrázku sympatická a slibuje vám možné i nemožné. Je to stále neznámá osoba. Neznáte její pravé úmysly, které nemusí být vždy čisté. Nastěhovat si takovou osobu do bytu a svěřit jí své osobní věci k užívání, se může krutě vymstít. Nehazardujte a buďte ostražití!
 • Nenechávejte cizí osoby v bytě o samotě! Pokud není vyhnutí, povolte neznámé osobě pohyb po prostoru, který potřebuje pro výkon svého úkolu, a buďte stále s ní.
 • Nepouštějte do bytu více cizích lidí najednou!
 • Nesnažte se být za každou cenu dobrými hostiteli! Pokud po vás někdo požaduje občerstvení z důvodu nevolnosti, nabídněte této osobě židli na chodbu a sklenici vody s tím, že jí zavoláte sanitku.
 • Neprozraďte své domácí skrýše! Nikdy před cizí osobou nehledejte ve svých skrýších doklady či peníze.
 • Udržujte dobré vztahy se sousedy! Jejich pomoc je většinou nejrychlejší. Je dobré mít telefonní číslo na některého ze sousedů.
 • Nebuďte příliš důvěřiví k různým podomním prodejcům!
 • Nepůjčujte lehkovážně peníze, ne nadarmo se říká „co nechcete mít, to půjčte“.
 • Pokud víte, že budete muset jednat s někým cizím u vás v bytě, pozvěte si na tuto dobu někoho blízkého, kdo vám případně pomůže.
 • Pokud budete mít jakékoliv pochyby o serióznosti člověka, který vás navštívil, zapište si datum a čas návštěvy, dále základní údaje k popisu osoby - pohlaví, věk, výška, barva vlasů, očí, co měl na sobě, zvláštní znamení apod.
 • Důležitá telefonní čísla mějte vždy v blízkosti telefonu!
 • Nezapomeňte, že vždy můžete kontaktovat Policii ČR na bezplatné lince 158!

 

 

prap. Lenka Kozoňová     3. 2. 2010      taorpcr@mvcr.cz

vytisknout  e-mailem