Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Blíží se spuštění Centrálního registru zbraní a "zbraňová amnestie"

Připravit by se měli především podnikatelé. 

Od úterý 1. července 2014 začne fungovat zcela nový informační systém – centrální registr zbraní. Jako neveřejný informační systém veřejné správy vznikl v novém ustanovení zákona o zbraních.
 
Centrální registr zbraní (dále jen "CRZ") je založen na myšlence sledování průběhu celého životního cyklu zbraně. Každá zbraň kategorie A, B nebo C se do centrálního registru zavede v době svého vzniku, při výrobě nebo při jejím dovozu na území České republiky, a bude v něm až do doby jejího zničení, vývozu z republiky nebo jejího znehodnocení. Budou se registrovat všechny změny, kterými zbraň projde: změna vlastnictví, technické změny, údaje o jejím ověření apod.
 
To vše bude znamenat největší změnu zejména pro podnikatele v oboru zbraní a střeliva, kterým od 1. července 2014 přibude nová povinnost – vkládání údajů do CRZ o všech zbraních a střelivu, které vyrobili nebo dovezli na území České republiky, zaznamenávání jejich převodů mezi sebou navzájem a jejich prodeje konečným vlastníkům. Na druhé straně již podnikatelé nebudou muset vést „papírové“ evidenční knihy zbraní a střeliva a nebudou povinni každý měsíc příslušným útvarům policie oznamovat převody zbraní.
 
Během prvních tří měsíců od zahájení ostrého provozu budou mít podnikatelé povinnost do nového systému zavést všechny zbraně a střelivo, které v té době budou mít ve svých skladech nebo na prodejnách, a které mají jako předmět svého podnikání.
 
Hlavním motivem, proč vzniká CRZ, je lepší a ucelenější přehled o veškerých evidovaných zbraních držitelů zbrojních licencí na území České republiky.
 
Bližší informace k CRZ a zřizování přístupových kont je zde.
 
Novela zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních přináší řadu změn zejména pro držitele zbrojní licence, současně s touto novelou přichází i dočasný zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování tzv.  „zbraňová amnestie“.
 
 
24. června 2014
pplk. Mgr. Petra Strašilová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR
Odkazy do noveho okna

Centrální registr zbraní - navigace

Centrální registr zbraní - navigace 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem