Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Blíží se předvánoční čas - občané, pozor na kapsáře!

KRAJ - S nadcházející první adventní nedělí začíná předvánoční období, kdy mnoho lidí nakupuje dárky pro své blízké. V tomto čase dochází každoročně k mnoha kapesním krádežím na ulici, v obchodech a především na vánočních trzích. Neusnadňujte proto kapsářům práci svojí lehkomyslností a na vaše osobní věci si dávejte mnohem větší pozor.Pro zkušeného zloděje je kapesní krádež prací na vteřinu až dvě. Buďte proto velmi obezřetní! 

Občané, dávejte si zvýšený pozor na kapsáře a zloděje a ve vlastním zájmu dodržujte pravidla bezpečného chování. Připomínáme některá základní:
 
Při procházkách a nákupech na vánočních tržištích se vyplatí rozdělit peníze na menší částky, uschovat je a nosit je odděleně.
 
Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě.
 
Buďte ostražití v prostředcích městské hromadné přepravy, kde je neustále nával cestujících. Kapsáři zde „pracují“ buď samostatně nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.
 
Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky.
 
Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí.
 
Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip.
 
Při delším cestování vlakem či autobusem platí stejná pravidla. Svá zavazadla musíte mít i zde neustále pod kontrolou - spát rozhodně nedoporučujeme. Je lepší vyhýbat se lidem, kteří jsou viditelně pod vlivem alkoholu, drog nebo jsou agresivní.
 
Při výběru finanční hotovosti z peněžního bankomatu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedopusťte, aby vás při zadávání PINu někdo rušil. Všímejte se  nestandartně fungujících a vypadajících bankomatů (nějaké přídavné čtecí  zařízení, miniaturní kamera apod.). V případě takového zjištění informujte Policii České republiky.
 
Při bezhotovostních platbách v obchodě, restauraci apod. zadávejte PIN co nejopatrněji, nepouštějte platební kartu z dohledu. Dohlédněte, aby byl k jedné vaší platbě vyhotoven pouze jeden doklad o provedení transakce. Doklady od provedených transakcí včetně potvrzení výběrů z bankomatů hned nevyhazujte – uschovejte je alespoň po dobu tří měsíců.
 
                                                                      
Co dělat při okradení?
 
Při odcizení peněženky, dokladů, platební karty je nutné neprodleně vše nahlásit na Policii České republiky, nejlépe v místě, kde došlo k odcizení nebo na linku 158. Je třeba zachovat pokud možno klid, uvést vaše jméno, telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popsat událost. Policii bude zajímat co nejvíce důležitých údajů o události a pachateli - jeho popis: pohlaví, věk, výška, účes, obličej, chůze, fyzické zvláštnosti, oblečení, způsob řeči. Policie s vámi následně sepíše na služebně protokol. Váš popis uvedený v protokolu je důležitý pro konečné zadržení a usvědčení pachatelů těchto krádeží.
 
Při odcizení platební karty je nutné provést okamžitě její blokaci u peněžního ústavu, který vám ji vydal.
  
 
Kapesní krádeže (počet) v Libereckém kraji a v jeho jednotlivých okresech:
 
 
Rok 2012
Rok 2013
Rok 2014 (do 30. 10.)
Česká Lípa
114
96
66
Jablonec n. N.
18
35
18
Liberec
14
12
8
Semily
15
11
11
Liberecký kraj
161
154
103
 
Případy:
 
V sobotu 9. srpna odpoledne třicet minut po patnácté hodině v ulici 28. října v Jablonci nad Nisou dosud neznámý pachatel strhl 74leté ženě z levého ramene kabelku, kterou následně odcizil. Poškozená žena v této kabelce měla uloženou peněženku s finanční hotovostí 200,- Kč, svazek klíčů a občanský průkaz. Pachatel napadení ženu nijak neoslovil, nemluvil na ni a z místa utekl. Seniorka při tomto incidentu upadla a způsobila si drobné oděrky na boku, ruce a čele.
 
 
Další případ kapesní krádeže, který zaznamenali jablonečtí policisté, se v letošním roce stal 22. října, kdy dosud neznámý pachatel odcizil z batohu (z malé kapsy na zip) peněženku 15letému chlapci, který ráno po šesté hodině cestoval linkovým autobusem mezi Smržovkou a Jabloncem nad Nisou. Během cesty v autobuse tak mladík i přesto, že měl batoh neustále u sebe, přišel o peněženku, ve které měl uloženou finanční hotovost a osobní doklady. Zloděj mu touto krádeží způsobil škodu ve výši 1.800,- Kč.
 
Policistům se samozřejmě daří i některé případy kapesních krádeží objasnit a dopadnout tak jejich pachatelé. Případ, který objasnili policisté z Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou, se například stal letos 29. září ráno krátce před pátou hodinou v herně v ulici Podhorská v Jablonci nad Nisou. V té době tam 27letá žena odcizila 31leté ženě mobilní telefon v hodnotě 4.000,- Kč, který měla poškozená uložený při sobě v kapse u vesty. Policisté zlodějce ve zkráceném přípravném řízení 9. října sdělili podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za který jí hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
 
 
25. 11. 2014
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
 

vytisknout  e-mailem