Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Blíží se čas dovolených

KRAJ VYSOČINA: Policisté apelují na občany, aby při svých cestách byli obezřetní 

Měsíc červen je pro některé z nás dobou, kdy se začínáme připravovat na letní dovolené. I když hlavní nápor dovolených přichází až během července a srpna, kdy mají děti dvouměsíční prázdniny, mnoho lidí na dovolenou vyjíždí již nyní. Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina proto apelují na všechny občany, aby dodržovali alespoň základní zásady prevence tak, aby jejich cesta na dovolenou proběhla bez problémů a zbytečných komplikací.

V první řadě si před odjezdem musíme řádně zabezpečit svůj dům nebo byt. Není také vhodné sdělovat termín dovolené cizím lidem nebo se s tím dokonce chlubit na sociálních sítích. Zvláště riskantní je pak zveřejňovat termín dovolené například na Facebooku, kde má mnoho lidí zpřístupněno velké množství dat, které v kombinaci s informací o přesném termínu odjezdu na dovolenou výrazně zvýší riziko vloupání do bytu nebo rodinného domu. Pozornost je nutné věnovat také dětem, kterým by rodiče měly vysvětlit, že nesmějí údaje o bydlišti a termín odjezdu na dovolenou nikde zveřejňovat nebo tyto informace komukoli bezdůvodně sdělovat. Po dobu nepřítomnosti v místě svého bydliště bychom si měli uschovat veškeré cennosti, jako jsou například šperky, finanční hotovost nebo doklady, a to do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezorku pevně zabudovaného ve zdi. Je také dobré požádat některého ze svých příbuzných nebo třeba dobrého souseda, aby nám v době naší nepřítomnosti pravidelně vybíral poštovní schránku.

Před odjezdem je velmi důležité pečlivě zkontrolovat, zda jsou uzavřena a uzamčena všechna okna a dveře. V okolí rodinného domu je také dobré uschovat odložené věci, které by pachatel mohl využít při vloupání do nemovitosti. Jedná se například o žebříky, sekery, krumpáče, motyky a jiné nářadí. V domě nebo v bytě lze také vytvořit zdání, že je uvnitř někdo přítomen. Můžeme k tomuto využít elektronické spínací zařízení, které podle našeho nastavení například rozsvítí světla.

Na cestu se musíme dobře připravit. Pokud se rozhodneme cestovat vlastním vozidlem, je velmi důležité si ho před cestou zkontrolovat. Jedná se především o brzdy, pneumatiky, osvětlení a chladící kapalinu v klimatizaci – pokud je jí automobil vybaven. Nejlépe je si vozidlo nechat zkontrolovat odborníky v autoservisu. Před odjezdem bychom si také měli důkladně prostudovat trasu, kterou pojedeme anebo prověřit místa, kde bude nutné mít dálniční známku nebo kde budeme muset platit mýtné. Pokud budeme cestovat do zahraničí, tak si musíme uvědomit, že v některých cizích zemích platí pro provoz na pozemních komunikacích jiná pravidla než je tomu u nás. Proto je dobré si ještě před samotnou cestou zjistit odlišnosti dopravních předpisů v zahraničí. Bezprostředně před odjezdem musí mít řidič dostatek spánku a musí být odpočatý. V neposlední řadě je důležité si dobře rozplánovat tankování pohonných hmot. Je lepší mít stále dostatek paliva, protože nás při cestě může překvapit celá řada nepředvídatelných situací.

Při samotné jízdě je pak velmi důležité, aby řidič nepřeceňoval své vlastní síly, dodržoval pitný režim a dostatečný počet bezpečnostních přestávek. Riziko dopravní nehody totiž hrozí zejména při dlouhé jízdě v noci, pokud ostatní spolujedoucí spí. Na takovou situaci je nutné se předem připravit a při pociťování prvotních příznaků únavy na tuto situaci okamžitě reagovat a zastavit na prvním odpočívadle. Samozřejmostí pro každého řidiče je se při jízdě řídit dopravním značením a dbát pokynů policistů.

nprap. David Linhart, vrchní inspektor

1. června 2018

vytisknout  e-mailem