Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Bicykl zmizel z chodby domu

VYŠKOVSKO: Zloděje neodradil ani zámek. Ukradl kolo za bílého dne. 

Slavkovští policisté se aktuálně zabývají krádeží horského jízdního kola. Bicykl v předběžné hodnotě asi 13 tisíc korun, který měla majitelka na chodbě bytového domu ve Slavkově u Brna, někdo ukradl. Pachatele neodradil ani zámek, kterým měla žena bicykl zajištěný. Dokonce ani nečekal na noc, kolo zmizelo za bílého dne. Slavkovští policisté na základě poznatků, mimo jiné i z okolí, po pachateli pátrají.

Pěkné počasí svádí k výletům a toho využívají i zloději. Proto, i když se jízdní kola kradou celoročně, zaznamenáváme větší nárůst této trestné činnosti právě v letních měsících.  Ke krádežím kol dochází na veřejných, dobře viditelných místech a to i v denní dobu. V okamžiku, kdy například majitelé nechají svá kola bez dohledu u koupališť, památek, restaurací a obchodních center, se jejich bicykly stávají terčem zlodějů. Často se také kola ztrácejí z prostorů v domech, kde mají majitelé svá kola uložená. V panelových domech jde zejména o sklepní kóje, kočárkárny, společné kolárny nebo chodby. Ke krádežím jízdních kol dochází také z garáží a kůlen. Z těchto míst pachatelé kola kradou nejčastěji v noci.

Také se stává, že krádež pachateli značně zjednodušuje majitel, který své jízdní kolo nechá po dobu své nepřítomnosti volně odložené např. opřené o nějaký objekt, bez využití jakéhokoliv prvku zabezpečení. Pokud si cyklista kolo nechce nebo nemůže zajistit, měl by ho mít stále na očích. Jedná se zejména o případy, kdy se při vyjížďce zastaví na občerstvení. Během výletů zejména v případě dražších jízdních kol je nejjistější způsob mít kolo neustále pod dozorem a nespoléhat na zámek. Například si kola vzájemně hlídat.

Pokud majitelé kolo zamykají, je ho zapotřebí vždy upoutat zámkem k pevné části v okolí tak, aby bylo připevněno přes rám. Pokud jsou v místě ukotvené pevné stojany na kola, je vhodné využít tohoto stojanu a jízdní kolo k němu připevnit pevným lankovým nebo řetízkovým zámkem. Tím alespoň snížíme riziko krádeže. V panelových domech je důležité dbát na důsledné zamykání vchodových dveří a společných odkládacích prostor. I přesto je dobré kolo potom ještě zajistit.

por. Mgr. Alice Musilová, 13.6.2019

vytisknout  e-mailem