Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Bezpečný návrat do školních lavic

První týden nového školního roku bude pro mnoho dětí velice náročný. 

Někteří se zpět do škol vracejí téměř po šestiměsíční přestávce. Jejich chování na přechodech pro chodce nebo v blízkosti silnic proto může být nebezpečné.

Zbystřit by ale měli všichni účastnící silničního provozu.  Nastává nový školní rok, čeká nás více malých dětí v ulicích, které za auty nejsou pro svoji výšku vidět. Také často bez rozmyšlení skočí nečekaně před jedoucí auto, protože dobíhají na poslední chvíli do školy, aby stihly zvonění. Děti mnohdy nejsou schopny domyslet následky svého zbrklého chování, vyhodnotit rychlost přijíždějícího auta či vnímat více podnětu najednou, obzvlášť ve chvíli, kdy mají sluchátka na uších nebo mobilní telefon v ruce.

Policie České republiky proto i letos připravuje opatření spojená s prvními dny nového školního roku. Činnost hlídek se bude týkat dětí zejména při cestě do školy. Kromě přechodů se policisté zaměří také na provoz kolem škol, dodržování nejvyšší povolené rychlosti ze strany řidičů a případné porušování pravidel ze strany ostatních účastníků silničního provozu.

S novým školním rokem se do škol vrátí i policejní preventisté. S dětmi se budou setkávat při debatách o osobním bezpečí a při dopravní výchově. Dopravní výchově se Policie České republiky věnuje dlouhodobě. V průběhu roku 2019 byl vytvořen nový jednotný koncept policejní prevence, který sdružuje stávající i nové aktivity. Koncept ve svých třech sekcích cílí především na stanovené priority vedení policie, tedy drogovou kriminalitu, bezpečí v online prostředí a bezpečí v dopravě. Koncept si klade za cíl zejména apelovat na odpovědnost veřejnosti za vlastní bezpečí, včetně odpovědnosti rodičů za bezpečí dětí.

tc v doprave.png
 

Sekce „Tvoje cesta v dopravě“ je zaměřena na prevenci v silničním provozu. Základem je spolupráce s neziskovou organizací Bezpečně na silnicích o.p.s. (Tým silniční bezpečnosti) na projektu „Markétina dopravní výchova“ a projekt policie „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. Základním výstupem jsou metodiky, semináře a materiály jak přistupovat k prevenci v silniční dopravě se zaměřením na školní děti a lektory. Pilíř je důležitým bodem policejní prevence zejména do doby, než se podaří ukotvit dopravní výchovu jako povinnou součást školních vzdělávacích programů (předpoklad r. 2025). Oblast bude dále rozšiřována o projekty zaměřené na autoškoly.

Policejní preventisté v průběhu měsíce září budou rozdávat i distribuovat do škol a školských zařízení pracovní sešit Zebra se za Tebe nerozhlédne, kde jsou preventivní témata bezpečného pohybu v silničním provozu rozčleněna do týdenních bloků. Sešitů jsme rozdali již téměř 70 tisíc kusů. Ke stažení je volně k dispozici také na webových stánkách Polici ČR. https://www.policie.cz/clanek/zebra-se-predstavuje-v-novem-kabatu.aspx. Pokračovat se bude též v projektu Markétina dopravní výchova.

Jak naznačují statistická data, děti jsou v roli chodce a cyklisty častými viníky dopravních nehod. Dopravní výchova nejmladších účastníků silničního provozu je proto klíčová. Děti se učí nápodobou, přijímají modely chování, které si nesou svým životem. 

Dopravní nehody zaviněné řidiči motorových vozidel dle věku v letech 2017-2019

graf1.png

Dopravní nehody zaviněné cyklisty dle věku v letech 2017-2019

graf2.png

Dopravní nehody zaviněné chodci dle věku v letech 2017-2019

graf3.png

plk. Mgr. Zuzana PIDRMANOVÁ
vedoucí oddělení prevence
31. srpna 2020

vytisknout  e-mailem