Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Bezpečnostní opatření z pohledu policie

Policisté ochránili veřejný pořádek 

Bezpečnostní opatření v Novém Bydžově, do kterého se zapojilo celkem 285 policistů, bylo zahájeno 12. 3. 2011 již od časných ranních hodin, kdy dopravní a hlídkoví policisté kontrolovali všechny příjezdové komunikace do města. Během těchto kontrol zajistili převážené nebezpečné předměty, které by mohly být využity pro páchání násilí. Mezi nimi byly například baseballové pálky, teleskopické obušky, sekyrka, plynová pistole a dřevěné násady a tyče. Tři řidiči řídili vozidlo pod vlivem alkoholu. Všichni provinilci nadýchali do 1 promile alkoholu v krvi a budou  řešeni pro přestupkové jednání.
 
Podle našich odhadů se do Nového Bydžova sjelo zhruba 500 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti a asi 200 jejich odpůrců, mezi nimiž byli i levicoví extremisté. Z nahlášených čtyř shromáždění se nakonec uskutečnila jen dvě, a to shromáždění DSSS a pochod „Za poklidné soužití v Novém Bydžově“.
Policistům se po celou dobu konání dařilo držet od sebe názorově odlišné skupiny a tím udržet v celém městě bez větších komplikací klid a veřejný pořádek.
 
V dopoledních hodinách oznámil zástupcům městského úřadu i Policii ČR svolavatel Drahomír Radek Horváth, že pochod ruší a mění jeho účel na náboženské shromáždění. Krátce po poledni  toto shromáždění organizátorka farářka Československé církve husitské ukončila a účastníci byli vyzváni k pokojnému opuštění ulice Na Šarlejích. Zhruba sto aktivistů ale ukončení akce nerespektovalo a začalo blokovat nezákonným způsobem místo, kterým vedla řádně oznámená trasa pochodu DSSS. Na místě intenzivně pracovali policisté antikonfliktního týmu, tato snaha však byla marná.
 
Po několikanásobných opakovaných výzvách k opuštění prostoru a uvolnění ulice přistoupil v 13:42  velitel akce po dohodě s velitelem bezpečnostního opatření k pokynu k provedení služebního zákroku. Policisté jízdní policie společně s pořádkovými jednotkami vysoce profesionálně, rychle a efektivně vytlačili aktivisty do postranní ulice. Tím zabránili vzájemným střetům a následným škodám na zdraví lidí a majetku. Během zákroku  pouze jedna osoba utrpěla lehké zraněním nohy po kontaktu s koněm a byla ošetřena. Díky  bleskově provedenému zákroku zajistili policisté klidný průběh řádně oznámeného shromáždění DSSS po plánované trase pochodu. Zajistili a předvedli na obvodním oddělení sedm osob. Všichni jsou podezřelí ze spáchání přestupků neuposlechnutí výzvy a bránění účelu shromáždění, za což jim ve správním řízení hrozí bloková pokuta až do výše 7.000 korun.
 
Dalším předvedeným a obviněným z trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka byl pravicový extremista, který měl viditelně na krku šálu se symbolem zakázané Dělnické strany. Muž bude dále vyšetřován na svobodě a v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
 
Před 16. hodinou ukončil p. Vandas shromáždění DSSS a vyzval účastníky k pokojnému odchodu a odjezdu z Nového Bydžova.
 
V 16: 36 byl policistům hlášen fyzický střet pravicových extremistů se třemi Romy v ulici Husova. Na místě zůstal ležet se zraněním hlavy jeden z napadených Romů, který byl převezen do nemocnice. Zbylí dva po útoku utekli. Po okamžitém zákroku našich mužů bylo zadrženo třináct přívrženců DSSS, kteří byli předvedeni na obvodním oddělení. Všem  ještě tentýž večer policisté sdělili obvinění pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Ovšem nevylučují, že bude rozšířen jak počet obviněných, tak trestné činy. Prověřují totiž dále podíl konkrétních osob na zranění muže i rasový podtext útoku. Muži z Ústí nad Labem, Litvínova a Mostu budou vyšetřováni na svobodě.
 
Od tohoto konfliktu jsme ani v noci ani v průběhu následujícího dne nezaznamenali žádné další střety ani jiné narušování veřejného pořádku. Oficiální bezpečnostní opatření velitel ukončil ve 22 hodin odjezdem posledních pořádkových jednotek. Nicméně po celou noc byly v Novém Bydžově i na přilehlých vlakových i autobusových nádražích zesíleny policejní hlídky, které střežily klidný spánek novobydžovských občanů.
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková 13. 3. 2011
 

Videodokumentace Městského úřadu Nový Bydžov
Fotodokumentace Městského úřadu Nový Bydžov

Informace médií:
novinky.cz
Aktuálně.cz; Aktuálně.cz 2; Aktuálně.cz 3fotogalerie Aktuálně.cz   
Idnes.cz      
Mediafax.cz            

Odkazy do noveho okna

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Dělnická strana sociální spravedlnosti 

Detailní náhled

Jízdní policie

Jízdní policie 

Detailní náhled

Levicoví aktivisté

Levicoví aktivisté 

Detailní náhled

Policejní vrtulník

Policejní vrtulník 

Detailní náhled

Projevy na Masarykově náměstí

Projevy na Masarykově náměstí 

Detailní náhled

Příznivci DSSS

Příznivci DSSS 

Detailní náhled

Romští aktivisté

Romští aktivisté 

Detailní náhled

Zajištěná osoba

Zajištěná osoba 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem