Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Bezpečnost na sjezdovkách

CHRUDIMSKO - Preventivní rady pro návštěvníky lyžařského areálu v Hlinsku. 

foto PČRfoto PČRPolicistky oddělení tisku a prevence využily pololetních prázdnin a zavítaly do Ski areálu Hlinsko. S jednateli Ski klubu Hlinsko, který je jeho provozovatelem, projednaly podmínky vzájemné spolupráce, což bylo s velkou ochotou přijato.

Lyžaři byli upozorňováni na nebezpečí krádeže odloženého lyžařského vybavení, ve chvíli, kdy se jdou  například občerstvit do restaurace. Mnozí lyžaři dávají šanci zlodějům, když zanechávají bez dozoru u sjezdovky volně položené boty, batohy se svými osobními věcmi, ale i sáňky či boby. Od policistek návštěvníci obdrželi letáky s desaterem chování na sjezdovkách a děti měly radost z reflexního dárečku. Došlo i na kontrolu zaparkovaných aut na přilehlém parkovišti, zda v nich řidiči nenechávají své cennosti.

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích:

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

 Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může ze shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí pohledem nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

     Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázat se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Fotogalerie zde:

5. února 2020
por. Renata Štěpánková Dis.
 

vytisknout  e-mailem