Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Bezpečně na elektrokoloběžce

Preventivní kampaň ke zvýšení silniční bezpečnosti. 

Kampaň Bezpečně na elektrokoloběžce je reakcí na vývoj městské elektromobility. Množství uživatelů si díky dostupnosti na trhu koupilo vlastní elektrokoloběžku či využívá sdílených elektrokoloběžek, které jsou na území Pardubic dostupné.

Uživatelé těchto ekologických „přibližovadel“ si často neuvědomují, že při jízdě na elektrokoloběžce jsou z pohledu zákona považováni za cyklistu a jsou tak povinni dodržovat stejná pravidla, která zákon č. 361/2000 Sb. ukládá právě cyklistům. Nejčastějším přestupkem elektrokoloběžkářů je jízda po chodníku! Cyklista se po chodníku může pohybovat pouze do 10 let věku, kdy je pro něj pohyb po silnici ještě příliš rizikový. Nejbezpečnější variantou je využití stezky pro cyklisty, sdílených stezek pro chodce a cyklisty či cyklo pruhů a cyklo koridorů.

Při jízdě na elektrokoloběžce je velmi důležitá ochranná přilba. Elektrokoloběžka se pohybuje vlastní silou a může dosáhnout rychlosti až 25 km/h. Ve městě na uživatele čekají také nástrahy v podobě obrubníků, kanálů a dalších nerovností, na které je třeba si dát pozor.

Veškeré informace o elektromobilitě se můžete dozvědět na veřejně přístupných akcích, které budou v termínech 28. 4. 2021, 12. 5. 2021 a 9. 6. 2021 pořádány na třídě Míru v Pardubicích. Návštěvníci si zde budou moci na elektrokoloběžkách vyzkoušet jízdu zručnosti, bezpečné rozjíždění, zastavení a překonávání překážek, obdrží zde materiály kampaně Bezpečně na elektrokoloběžce a  od příslušníků Policie České republiky a strážníků Městské policie Pardubice se dozví pravidla pro jízdu na elektrokoloběžce z hlediska zákona. Akce jsou realizovány vždy od 13:00 do 18:00 hodin.

Kampaň Bezpečně na elektrokoloběžce je preventivní kampaň, která má veřejnost informovat o pravidlech bezpečné jízdy a zvýšit tak bezpečnost silničního provozu.

Partnery kampaně jsou: město Pardubice, Policie České Republiky, Správa a údržba silnic Pardubického kraje, Tým silniční Bezpečnosti, Městská policie Pardubice, Pardubický kraj, Centrum služeb pro silniční dopravu a Krajské ředitelství policie Pardubického kraje.

26. dubna 2021
kpt. Mgr. Jiří Tesař, koordinátor prevence
Mgr. Radka Osterová, koordinátorka pro BESIP

Odkazy do noveho okna

28.4.2021

28.4.2021 

Detailní náhled

12.5.2021

12.5.2021 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem