Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Bezpečné koupání a návštěvy festivalů

Ms kraj - preventivní doporučení pro bezpečné koupání a návštěvy festivalů 

Koupání

Ve většině měst a obcí se první červnový den otevřela koupaliště a i počasí na začátku měsíce vybízí k návštěvě vodních ploch. Aby si dospělí i děti dny u vody užili a to nejen v období prázdnin, je důležité nezapomínat na několik preventivních zásad a nepodceňovat případná rizika, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale také z pohledu odcizení cenností. Míst u vodních hladin totiž nevyužívají pouze lidé dychtící po osvěžení a zábavě, odpočinku a klidu. Jsou mezi námi také ti, kteří zneužívají důvěry a neopatrnosti ostatních.
Pokud je to možné, neberte si s sebou zbytečně cenné věci. Jestliže je s sebou máte, tak je nenechávejte na dekách, ručnících, ale využijte bezpečnostních schránek, která jsou na mnohých koupalištích zřízeny. Můžete také případně požádat dobrého kamaráda, aby vám cennosti pohlídal. Děti by neměly chodit na koupaliště bez vědomí a souhlasu rodičů. Také nepodceňujte neznalost vodní plochy, nepřeceňujte své plavecké síly, to se totiž může stát osudným i dospělému.  Pokud budete využívat k plavbám na vodě různé čluny, vory a loďky, tak na nich plujte pouze s plovací vestou. 


Festivaly

S příchodem léta začala také festivalová sezóna. Po celé České republice probíhají a budou probíhat různé kulturní a společenské akce, na kterých se zdržuje velké množství lidí. Každý, kdo se chystá podobnou akci navštívit, by měl mít na paměti, že i dobře strávený víkend či den na takovém festivalu, kulturní akci, dnech obcí a měst, může mít nepříjemnou dohru. 
Návštěvníci by měli myslet na ochranu svého majetku, hlídat si peněženky, zavazadla. Není vhodné si své věci kdekoli odkládat a nechávat je bez dozoru. Dávat pozor na peněženky, kabelky, které budou mít majitelé při festivalu či akci u sebe, je nutné i v době sledování hudebních vystoupení a pohybu v davu lidí.  Noste kabelky těsně u těla s rukou na zapínání, nejlépe vpředu na břiše, pokud nosíte batoh na zádech, mějte cenné věci v kapse při sobě. 
Při těchto akcích se také požívá alkohol a i zde mějte na paměti, že řidiči nesmí usednout za volant pod vlivem alkoholu nebo drog. V neposlední řadě je nutné zdůraznit, že osoby mladší osmnácti let nesmí konzumovat alkoholické nápoje. 
Připomenout si zaslouží také pravidlo, abychom nenechávali viditelně odložené věci ve vozidlech, kterými návštěvníci, ať již vodních ploch, kulturních, společenských akcí, festivalů, na místo přijedou.  Pokud budou návštěvníci v lokalitě festivalů stanovat, tak dodáváme, že není vhodné nechávat si při opuštění stanu zde odložené cenné věci. Současně návštěvníkům festivalu radíme, aby se podrobně seznámili s návštěvním řádem, ve kterém je zakotveno, které předměty  nesmí mít u sebe při vstupu do areálu, kde se festival koná.  
Doufáme, že těchto několik základních rad přispěje k příjemnému, ničím nekomplikovanému prožití volných dnů, prázdnin a zasloužených dovolených.

por. Bc. Pavla Jiroušková
komisař oddělení tisku a prevence
7. 6. 2019


 

vytisknout  e-mailem