Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Bez řidičáku na neregistrované čtyřkolce

ORLICKOÚSTECKO – Mladý „neřidič“ si myslel, že na méně frekventovaném úseku silnice číslo 31211 v obci Litice nad Orlicí řidičák nepotřebuje. Mýlil se a nyní čelí podezření z přestupku řízení motorového vozidla bez registrace, zákonného pojištění i bez příslušného řidičského oprávnění. 

Čtyřkolkáře se rozhodl zastavit policista vykonávající hlídku na stejném stroji. Po pár metrech řidič zastavil, policista ho vyzval aby předložil doklady k vozidlu i řidičské oprávnění, ale mladý muž měl u sebe pouze občanský průkaz. „Řidičák“ prý nikdy nevlastnil, lustrací vyšlo najevo, že už v minulosti neoprávněně řídil jiný dopravní prostředek a jako „neřidič“ si za to trest odpykal. Proč udělal totéž znovu? Přátelé mu prý řekli, že na tento malý úsek ho opravdu nepotřebuje. Takovou větou vysvětlil policistovi důvod, proč na čtyřkolce bez registrační značky, řidičského průkazu a pojištění jede po pozemní komunikaci 3. třídy.

Opět ho čeká správní řízení, ve kterém mu hrozí až padesátitisícová pokuta.

Pokud jde o čtyřkolky, elektrokola a elektrokoloběžky s vyšším výkonem, motokola a jiné dopravní prostředky poháněné motorem, vždy si pečlivě ověřte, kdo a za jakých podmínek je může na pozemní komunikaci provozovat. U čtyřkolek jsou určitá pravidla pro ty, které jsou evidované jako motocykl, jiné podmínky provozu mají čtyřkolky vedené jako pracovní stroje, a samostatnou kapitolou jsou ty bez registrace. Pamatujte, že pokud nemají technický průkaz, potažmo i registrační značku, určitě nepatří na silnici byť by její řidič měl za sebou autoškolu na všechny možné řidičské skupiny a podskupiny. Je to stejné, jakoby sedl za volant neregistrovaného a nepojištěného osobního či nákladního vozidla. 

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
21. července 2022

vytisknout  e-mailem