Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Besedy o kyberšikaně

BŘECLAVSKO: Rizika musí znát nejen děti, ale také jejich rodiče. 

Břeclavsko - Také během letošního školního roku se Policie ČR na Břeclavsku intenzivně věnuje prevenci v oblasti kyberšikany. Tento pojem je v dnešní době především skloňován mezi mládeží, a proto besedy a přednášky zaměřujeme hlavně na žáky základních a středních škol. Ovšem preventivní činnost vyvíjíme také na rodiče, aby měli vůbec ponětí o tom, jaká rizika jsou se světem sociálních sítí spojená a do jakých problémů se může jejich dítě dostat. Na některých školách proběhly dokonce mimořádné schůzky věnované této problematice.  

Bez internetu a mobilního telefonu si dnešní mládež neumí svůj život představit. Online prostředí má sice své výhody, ale na druhé straně skrývá mnohá nebezpečí. Proto s dětmi během besed mluvíme především o tom, co není nevhodné na sociální sítě vkládat a sdílet. Již v dětském věku se musí naučit chránit svoji identitu a intimní informace.

Při besedách zmiňujeme nejčastější formy kyberšikany, ale vždy klademe důraz na nebezpečí, které může vzniknout při komunikaci na sociálních sítích s cizím člověkem. Vzhledem k tomu, že děti jsou důvěřivé a nepřipouští si, že by identita druhého člověka mohla být falešná, mohou se dát lehce zmanipulovat a dokonce souhlasit s osobní schůzkou. V takových případech jim může hrozit dokonce zneužití!

V obdobné preventivní aktivitě budeme na Břeclavsku i nadále pokračovat. Ovšem podstatné je, aby rizika komunikace na sociálních sítích se svými dětmi probírali také rodiče. Právě rodiče by měli mít přehled o tom, jaký materiál jejich dítě vkládá do veřejného prostoru, zda nesděluje citlivé údaje nebo nezveřejňuje fotografie, které mohou být zneužity. 

por. Mgr. Kamila Haraštová, 7. března 2019

vytisknout  e-mailem