Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Beseda se seniory

Strakonice – Zájem projevilo téměř 90 seniorů.  

V úterý 17. ledna 2017 proběhlo v zasedací místnosti Územního odboru policie ve Strakonicích „Setkání policistů se seniory“. Letos se preventivní akce pořádaná ve spolupráci s Infocentrem pro seniory konala již potřetí. Besedy jsou aktuálně zaměřené na trestnou činnost páchanou na seniorech. Zájem projevilo celkem 85 lidí, kteří si přišli poslechnout informace o trestné činnosti v okrese, o podvodech spáchaných na seniorech a preventivních doporučení.  Součástí preventivní akce byla také prohlídka policejní kryté střelnice a policejních cel.

Tisková mluvčí por. Mgr. Jaromíra Nováková seznámila přítomné s trestnou činností v okrese, o krádežích a podvodech spáchaných na seniorech, o nejčastějších legendách, které podvodníci k dosažení svého cíle používají. Nechyběly ani rady a doporučení, jak se zachovat, aby se člověk nestal terčem zájmu kapsářů, zlodějů, podvodníků  i násilníků. Poté si přítomní mohli vyzkoušet s policistkou por. Mgr. Hanou Moltašovou sestavení podobizny, identikitu osoby, na policejním počítačovém programu. Policistka seznámila přítomné, jak je ve svědecké výpovědi důležitý každý detail při popisu pachatele. Součástí preventivní akce byla také prohlídka policejní kryté střelnice a policejních cel.

Během preventivní besedy tisková mluvčí přítomným představila publikaci pro seniory s názvem „Černá kronika aneb ze soudních síní“, jejíž autorem je Mgr. Roman Pokorný, soudce Okresního soudu v Ostravě. Kniha vznikla v rámci prevence v Moravskoslezském kraji a obsahuje dvanáct příběhů zachycujících nejčastější nebo nejzávažnější páchané trestné činy na seniorech (např. podvod s legendou vnuk, krádež či loupež, případ domácího násilí i rizikovou situaci v dopravě atd.). Zvolený děj jednotlivých povídek je inspirován zpravidla skutečnými příběhy. Knihu nelze zakoupit, ale policisté v rámci republiky mají možnost knihu využívat při preventivních akcích pro seniory.

Na závěr každý z přítomných obdržel propagační materiál, drobné dárky a osobní alarm tzv. „osobního ochránce“ na přivolání pomoci při napadení nebo zdravotních problémech, který snadnou aktivací začne hlasitě houkat.

V letošním roce policisté na Strakonicku evidovali celkem tři případy, kdy byli okradeni senioři pod smyšlenými legendami. Jednalo se o prodej pracích prášků s legendou, že je objednala příbuzná seniora, dále legenda o pracovníkovi energetické společnosti kontrolujícího smlouvy, měření plynu a návštěva údajné „paní ze zdravotní pojišťovny“, která přináší nemocné ženě finanční příspěvek.

Běžně jsou senioři o aktuální trestné činnosti páchané vůči nim, spolu s příslušným preventivním doporučením, informováni prostřednictvím tiskových zpráv a médií. Policisté realizují také množství besed. I přes veškerou osvětovou činnost stále policisté v rámci celé republiky evidují nové a nové případy.  

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz

18. ledna 2017

Odkazy do noveho okna

P1000838

P1000838 

Detailní náhled

P1000738

P1000738 

Detailní náhled

P1000749

P1000749 

Detailní náhled

P1000814

P1000814 

Detailní náhled

P1000919

P1000919 

Detailní náhled

P1000901

P1000901 

Detailní náhled

P1000768

P1000768 

Detailní náhled

P1000755

P1000755 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem