Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

BEREŠ? ZEMŘEŠ!!

KŘP MSK - zcela nová informační kampaň moravskoslezské policie 

Beres_Zemres_1.JPGZcela nová informační kampaň moravskoslezské policie „Bereš? Zemřeš!!“ je určena zejména dospívajícím a samozřejmě jejich pedagogům.

Mladí lidé si často neuvědomují, případně přehlíží možná rizika, související s užitím drogy. Zmínit lze vedená vyšetřování (či prověřování) distribuce marihuany v budově střední i základní školy, u dětského hřiště. Vedli jsme vyšetřování skutků, kdy byly drogy distribuovány v rámci kamarádských vztahů, zúčastnění si je poskytovali navzájem, společně je užívali. Omamné a psychotropní látky si mladí lidé darovali jako dárek k narozeninám apod.

O nutnosti prevence v předmětné oblasti a reálného informování nejen o možných následcích užívání návykových látek, hovořil na tiskovém brífinku plk. Mgr. Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie, spolu s přednostou Ústavu soudního lékařství FNO MUDr. Igorem Dvořáčkem, Ph. D. Moravskoslezská policie představila novou kampaň „Bereš? Zemřeš!!“ na tiskovém brífinku 1. prosince 2015.

Naše kampaň „Bereš? Zemřeš!!“ zpravuje cílovou skupinu nejen o možných zdravotních, sociálních následcích, ale dospívající zejména informuje o rovině trestněprávní. Zúčastnění si často neuvědomují, že nejen výroba a prodej jsou trestné, ale také jednorázové poskytnutí či zprostředkování omamné či psychotropní látky v minimálním množství je trestným činem! Jaký postup volit při podezření z předmětného protiprávního jednání se dozví i pedagogové.

Vzhledem k fatálním následkům, které užití omamných a psychotropních látek může znamenat, volili jsme pro vizuál kampaně nejen název „Bereš? Zemřeš!!“ ale také fiktivní inzerát. Smrt hledá mladé, naivní lidi s nízkým sebevědomím…

Chceš experimentovat?

Toužíš po nevšedních nových zážitcích?

Hledám mladé, naivní lidi s nízkým sebevědomím. Zaručím ti možná vzrušující zážitky, euforii, bezstarostnost, ale rozhodně i závislost, špínu, hnus, bolest, samotu, psychické obtíže, infekční nemoci…Připravím tě o blízké i kamarády, o zdraví a zájmy. Zato ti poskytnu nejodpornější feťácké doupě a samozřejmě skvělou perspektivu – SMRT… Bereš? Zemřeš!!

V rámci kampaně budou užívány tiskoviny jednotného vizuálu, informační letáky pro dospívající i pedagogy, bude realizována distribuce plakátů. V prosinci mohou plakáty registrovat i cestující v ostravských tramvajích, díky podpoře Dopravního podniku Ostrava. K informování jsou určeny i zvukové spoty. Některé části spotů jsou inspirovány výslechy vedenými v rámci prověřování (vyšetřování) jednotlivých skutků. Cílové skupině je určen i obrazový spot, obsahující rovněž inzerci smrti. Veškeré materiály budou užívány při přednáškách a besedách.

Statistické údaje k tématu drog:

Odhalování kriminality související s nedovolenou výrobou, distribucí či přechováváním omamných a psychotropních látek je prioritou moravskoslezské policie. V roce 2015 bylo zřízeno nové oddělení obecné kriminality, specializující se na rozkrývání předmětné trestné činnosti. Moravskoslezští policisté v prvních deseti měsících letošního roku zahájili trestní stíhání pro předmětnou trestnou činnost celkem 351 osob (oproti 315 osobám v loňském roce). Za stejné období zajistili policisté v letošním roce 34 varen (vloni 28) a 39 pěstíren (v roce 2014 celkem 34).

Nicméně moravskoslezské policie pamatuje v preventivní činnosti i na nejmenší. Při besedách jsou využívány také naše Policejní pohádky, přičemž pohádky „Jak droga zatemnila Petříkovi mysl,“ spolu s pohádkou „Jak Frantík a Terezka zkoušeli tatínkovo víno.“ Tyto pohádky náleží mezi příběhy, které velmi zajímají a zpravidla čtenáře doslova zasypou množstvím otázek. Současně lze při vzdělávání dětí využít i zbrusu nové pracovní listy s tématem návykových látek.

                                                                                   mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
vrchní komisař | oddělení tisku a prevence
1. prosince 2015

videospot, plakát, leták pro mládež (CZ), leták pro mládež (PL), leták pro pedagogy (CZ), leták pro pedagogy (PL)

MEDIÁLNÍ OHLASY:1.12. ČT1 Události v regionech Ostrava (stopáž 17:42 minut), 1.12. Moravskosleszký deník,
                                    2. 12. Český rozhlas Ostrava
                                    3. 12. iDnes.cz, 3. 12. lidovky.cz
                                    7. 12. Český rozhlas (obsahuje audiostopu)
                                   
8. 12. FABEX Ostravsko
                                    27. 12. Prima TV - krimizprávy (stopáž 7:41 minut)
                                    22. 01. 2016 ČT1 Události v regionech (stopáž 12.15 - 14.26 minut)
                                    12. 02. 2016 Sama doma

vytisknout  e-mailem