Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

BENAMO na Rychnovsku

Jak neztratit život během vteřiny  

Láska a vášeň, to je život na motorkářském sedle. Aby byla tato láska naplněna, nutně vyžaduje jednu zásadní podmínku, vracet se z cest domů živý. Bohužel statistiky hovoří neúprosně. Společnost  motorkářů se sice každoročně rozrůstá,  ale s koncem sezóny se řady milovníků těchto strojů tenčí. Proč? Na tuto otázku odpovídají pomníčky lemující silnice po celé republice.
O tom, že motorkářství je krásný koníček, který stojí za to podporovat, není pochyb. Aby však mladí řidiči měli šanci užívat si této vášně, vznikl projekt  BENAMO – BEzpečně NA MOtorce.
S ním přijeli v pondělí do kostelecké školy VOŠ a ZeŠ zástupci Preventivně informační skupiny Policie ČR Rychnov nad Kněžnou, policista – motorkář z Dopravního inspektorátu Rychnov nad Kněžnou a za nestátní neziskovou organizaci Doly Bikers, o. s. pan Jaroslav Mach – zkušený motorkář.
Právě Jaroslav Mach měl ke studentům uvedené školy a učiliště hlavní slovo ve více než hodinové přednášce. Uvedl, že cílem zmíněného projektu je podpořit motorkářství, nikoli od tohoto koníčku mladé lidi zrazovat drastickými statistikami.  Od začátku letošního roku na silnicích Královéhradeckého kraje vyhaslo osm životů.Věkový průměr motorkářů, jejichž životy vyhasly, činí pouhých dvacet let.

„Pro mladé motorkáře jsou velmi cenné, a to mluvím z vlastní zkušenosti, rady ostřílených motorkářů,“ sdělil mladým posluchačům Jaroslav Mach. Dodal, že i jemu před lety dávali rady starší zkušení kolegové. Zdůraznil, že sice nejcennější zkušeností je vlastní zkušenost, ale... Nehody na motorce zřídka kdy končí tak, aby dostal řidič vůbec šanci svou zkušenost v dalších cestách využít. 
Jaroslav Mach několikrát během své přednášky zopakoval větu, která vše vystihuje: „Lepší je ztratit minutu života, než vlastní život během jedné minuty.“
Zásadním pravidlem, které také nejednou zdůraznil, je otázka přednosti. „Přednost máš, až když ti ji doopravdy někdo dá!“

Studentům představil čtyři důležité aspekty, které vedou k bezpečné jízdě. Aby jen suše nepřednášel, ale mladé posluchače zaujal, což se mu také podařilo, vše doplňoval vlastními zážitky, nebo příběhy svých kamarádů.
Zásadou číslo jedna je zdravotní stav samotného řidiče. Na silný stroj by nikdo neměl usedat s jakýmkoli zraněním, byť se může zdát, že není podstatné pro řízení motorky. Významnou roli hraje i psychický stav. Chybou je vybíjet si nahromaděnou agresi na motorce. Takový stav se okamžitě přenese do samotné jízdy, která je zákonitě agresivní a tedy nebezpečná. "Zraněný, nemocný a ani naštvaný na motorku nesedej."
Pravidlem číslo dvě je technický stav motorky.
Bezpečnou jízdu lze aplikovat pouze na silnici, kterou dobře motorkář zná. Ví, že je silnice v pořádku. Nesmí jej překvapit vyfrézované úseky, či tradičně opravené výtluky. Znalost stavu komunikace je pravidlem číslo tři.
Bezpečnou jízdu  mohou ovlivnit i další účastníci silničního provozu. „Motorkář se musí naučit vyhodnocovat všechny situace a zvládat předvídat chování dalších motoristů, ale i chodců – pravidlo číslo čtyři.  Jednoduchou a přitom velmi účinnou radou je sledovat například zrcátka vozů. Řidič, který je používá, je má zákonitě dobře seřízená. Motorkář, který se za takové auto přiblíží, by se pohledem do zrcátka vozu měl setkat s pohledem řidiče, jde o důležitý oční kontakt. Znamená prosté – víme o sobě.“

Každý by svou motorku měl dobře znát. Měl by vědět, jak se chová na různých površích a za různého počasí. Základem je brzdění. Brzdná dráha motorky je podstatně delší, než osobního automobilu. Pro motorkáře bývá brzdění naplno také osudné. Když mu neujede kolo, tak může z motorky přeletět přes řidítka.
Samozřejmostí je i používání přilby, a to opravdu kvalitní. Tady je prostor opět pro smutnou statistiku. Deset procent mrtvých motorkářů, jejichž životy vyhasly na silnicích, zemřelo proto, že si na svou poslední jízdu nenasadili přilbu.
Žádný motorkář by neměl podcenit ani oblečení. Kvalitní speciální oblečení může také hodně nepříjemným úrazům při pádech zabránit. Jak uvedl Jaroslav Mach, lépe je na asfaltu nechat kůži z kombinéz, než kůži motorkáře samotného.
Jaroslav Mach zmínil i motorkářské srazy. Kriticky poukázal na to, že bohužel někteří motorkáři na takovém setkání holdují alkoholu, ač moc dobře vědí, že ráno je čekají mnohdy i stovky kilometrů. „Motorky a alkohol nejdou dohromady. Každý si musí uvědomit, kterému koníčku dává přednost!“
Studenti se dověděli řadu užitečných rad.  Osoba na motocyklu se  musí chovat tak, aby se domů vrátila, aby cestu přežila. Stačí myslet, nepodceňovat situace a chovat se zodpovědně.  Pak je možné si tuto vášeň užívat celý život. Podotýkáme, že dlouhý život.
Po přednášce se studenti přemístili na školní dvůr, kde dostal prostor policista  z rychnovského dopravního inspektorátu, který předvedl policejní motorku. Přítomní si mohli zblízka prohlédnout vybavení policejní motorky a dověděli se další zajímavé věci.

Další informace naleznete na: BENAMO s policií
 
Čtěte i na stránkách Rychnovského deníku.


26.října 2010
nstržm. Šárka Ehlová
Odkazy do noveho okna

Benamo 25.10.2010

Benamo 25.10.2010 

Detailní náhled

Benamo KO

Benamo KO 

Detailní náhled

Benamo RK

Benamo RK 

Detailní náhled

Benamo v KO

Benamo v KO 

Detailní náhled

Benamo v Kostelci nad Orlicí

Benamo v Kostelci nad Orlicí 

Detailní náhled

BenamoRK

BenamoRK 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem