Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

O víkendu jsme zjistili tři řidiče pod vlivem alkoholu

BLANENSKO: Přišli o řidičské průkazy. 

Během víkendu zjistili policisté na Blanensku hned tři řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. V sobotu ráno zastavili u Vavřince řidiče osobního automobilu VW Touran. Během silniční kontroly byl  dvaašedesátiletý řidič vyzván, aby se podrobil dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, při které mu byla naměřena hodnota 1,37 promile.  Další dva hříšníky, kterým koloval v krvi alkohol zastavili policisté v neděli ráno. V prvním případě se jednalo o pětačtyřicetiletého muže, který usedl za volant nákladního vozidla Opel Combo. Tento byl hlídkou zastaven a kontrolován v Boskovicích u Mladkova. Po provedené dechové zkoušce, test ukázal hodnotu 1,34 promile. Řidič policistům doznal, že večer holdoval tvrdému alkoholu.  Poslední kontrolovaný řidič pod vlivem alkoholu jel v osobním vozidle Nissan Almera. Tento byl hlídkou zastaven v ulici Gellhornova v Blansku. Následnou provedenou dechovou zkouškou byla u sedmapadesátiletého muže naměřena hodnota 0,84 promile.

Všichni řidiči s naměřenými hodnotami souhlasili a nežádali odborné lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Vzhledem k naměřeným hodnotám jim na místě policisté odebrali řidičské průkazy a zakázali další jízdu. Nyní musí šoféři počítat s následky svého nerozvážného jednání. 

Co hrozí za „řízení pod vlivem“

Kromě toho, že riskujeme nehodu, za kterou opilý řidič nese zodpovědnost i v případě, že nehodu zavinil někdo jiný, riskujeme také odebrání řidičského oprávnění.

Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile)

· do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2.500 – 20.000 Kč, 0 bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

· 0,3-1 promile – (pravděpodobně) přestupek, pokuta do 2.500 – 20.000 Kč, 7 trestných bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok

Ohrožení pod vlivem návykové látky (nad 1,0 promile)

· více než 1 promile – trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení, 7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.

Odmítnutí dechové zkoušky

· odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

To je takový základ pro řízení pod vlivem alkoholu, bez dalších okolností. Pokud by se stalo ještě něco dalšího, trestní sazby se zpřísňují. Tj. kdyby jste způsobili pod vlivem havárii, řídili opilý při výkonu povolání, řídili hromadný dopravní prostředek, nebo  byli v posledních 2 letech za tento čin již trestán, zvyšuje se sazba až na 3 roky odnětí svobody.

por. Lenka Koryťáková, 5.srpna 2019

vytisknout  e-mailem