Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Barum Czech Rally Zlín 2013: policejní přípravy

ZLÍNSKÝ KRAJ: Každý den desítky hlídek v terénu! 

Právě dnes zahajuje Krajské ředitelství policie Zlínského kraje opatření vztahující se k letošnímu 43. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Jsme v pohotovosti odteď až do nedělního odpoledne. Přípravy trvají už několik týdnů a v terénu bude maximální počet policistů.
Velitel opatření, kterým je náměstek krajského ředitele pro vnější službu, rozhodl oproti loňskému roku o navýšení počtu policistů. A to právě na základě zkušeností z minulých let. Do služby půjde o téměř sto procent více neuniformovaných kriminalistů. Vloni totiž docházelo ke krádežím věcí z aut na parkovištích a právě tomu letos chceme zabránit. Kriminalisté nebudou tak nápadní jako uniformované hlídky a mají větší šanci dopadnout zloděje přímo při činu. Nepolevíme však ani v silničním dohledu. Řidiči musejí počítat s tím, že budeme měřit rychlost na mnoha místech v kraji a nejednoho z nich požádáme o dechovou zkoušku. Stává se, že někteří lidé zkoušejí rychlou jízdou napodobovat profesionální závodníky, ovšem nejezdí na uzavřené trati a stává se z nich spíše potenciální hrozba pro všechny účastníky silničního provozu. Naše prevence se však týká také samotných soutěžících. I když je pro ně těžké v upravených autech dodržovat padesátikilometrovou rychlost, z bezpečnostních důvodů musíme dbát na to, aby zákonem stanovenou hranici nepřekračovali.
Je jasné, že na silnicích mezi jednotlivými rychlostními zkouškami mohou při přejezdech vznikat kolony. Zvláště v místech, kde se cesty opravují. Proto řidiče žádáme, aby dodržovali bezpečné rozestupy mezi vozy, případná nehoda by totiž situaci značně zkomplikovala. Dále doporučujeme dodržovat pokyny jak pořadatelské služby, tak pochopitelně policie. Lidé se o uzavírkách mohou v průběhu celé Barumky informovat na telefonní lince 974 662 662, která je vyčleněna pouze pro tyto účely. Pro volání v tísni i nadále slouží linka 158.
Aktuální informace o dopravě budeme mít i díky vrtulníku Letecké služby Policie ČR, který nám bude po celou dobu soutěže k dispozici.
 
Loňský ročník populární soutěže Barum Rally poznamenala zejména smrt jednoho z diváků, do kterého vjel jeden ze závodních vozů. Vyšetřování končí až v těchto dnech. Podle nás – i dozorujícího státního zástupce – nedošlo ke spáchání trestného činu. Průtahy mimo jiné způsobovalo také odvolací řízení, poškozená strana využila všech možných opravných prostředků. Případ tedy nyní vyšetřovatel odložil. Chybu neudělali ani pořadatelé, kteří měli vše řádně zapáskováno, ani samotní diváci. Stáli na místech pro ně určených.
 
Vloni skončila v nemocnici také šestadvacetiletá cizinka, která byla u jednoho stánku poblíž trati. Během soutěže veteránů se jedno z vozidel dostalo do smyku a vyjelo z trati. Ačkoliv se řidič snažil zabránit střetu, mladá žena skončila pod koly vozu. Její zranění však byla jen lehká. Kromě drobných nehod a přestupků v dopravě měli vloni policisté spoustu práce také s opilci. Nejeden z nich nakonec přenocoval v naší cele.
 
 
Zítřejší uzavírka
Ve čtvrtek v nočních hodinách mají závodníci možnost najet si trať páteční městské superrychlostní zkoušky. Silnice v centru Zlína se běžné dopravě - kromě MHD - uzavřou ve 22:45 hodin, otevřou se znovu až o půl druhé v pátek ráno.
 
Další informace k Barum Czech Rally Zlín 2013 najdete na oficiálních stránkách pořadatele: http://www.barum.rally.cz/
 
 
28. srpna 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková

vytisknout  e-mailem