Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Bankéř to nebyl

LOUNSKO – Falešný bankovní úředník obral svou oběť o bezmála 400 tisíc korun. 

Volá vám bankovní úředník a tvrdí, že váš účet je v ohrožení, a že máte okamžitě své peníze poslat jinam? Fiktivní bankovní úředník vystraší různými tvrzeními osobu, které volá, a přiměje jí peníze z účtu převést na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že se jedná pouze o dočasné bezpečnostní opatření. Nutno upozornit, že banka nikdy nevyžaduje po svých klientech takovéto jednání. Doporučujeme fyzicky navštívit svou banku a nejednat ukvapeně.ViewImage.jpg

S tímto případem má zkušenost 46letý muž z Podbořanska, kterého telefonicky kontaktoval neznámý pachatel vydávající se za zaměstnance bankovního ústavu. Ten mu sdělil, že jeho bankovní účet a finance jsou v ohrožení, proto je nutné, aby se držel veškerých pokynů, které bude po telefonu dostávat. Poté jej začal podvodný bankéř instruovat, aby si navýšil úvěr a následně celý finanční obnos po částech zaslal na jiný bankovní účet, který mu podvodník určil. Poškozený pokyny uposlechl, a tak téměř všechny své finance odeslal. Nezbývalo málo od kompletního vybílení účtu a dotyčný se vypočítavého bankéře zeptal, zda se nejedná o podvod. Z telefonu se ale ozvalo pouze ukončení hovoru. Jakmile 46letému podvedenému došlo, že stal obětí podvodu, při kterém přišel o téměř 400 tisíc korun, šel celou věc oznámit na PČR. Policisté se případem zabývají pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a po neznámém pachateli pátrají.

V této souvislosti upozorňujeme: Co dělat, pokud jste se Vy nebo někdo z Vašeho okolí s takovým podvodem setkali?

  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizujte software, antivirový program, firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

Zároveň varujeme:
Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na  tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

22. dubna 2024
nprap. Jakub Mareš
Oddělení tisku a prevence
KŘP Ústeckého kraje

vytisknout  e-mailem