Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Baníkovci – bez bodu, bez problému

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Drobné potyčky jsme utišili, větší komplikace nebyly. 

Drobné potyčky fanoušků Baníku, které se vyskytly hned před začátkem nedělního fotbalového utkání v Uherském Hradišti, byly prvními a také posledními za celé odpoledne. Podařilo se nám je uklidnit během chvilky. Další větší problémy jsme po celou dobu našeho opatření nezaznamenali.

Na zápas 1. FK Slovácko s Baníkem se přijelo podívat 984 fanoušků ostravského klubu. Tento počet přesně odpovídal odhadům, které jsme měli k dispozici od našich operativců a od kriminalistů ze severní Moravy. Tomu a nechvalné agresivní pověsti Baníkovců odpovídalo naše bezpečnostní opatření, do kterého velitelé zapojili z bezpečnostních důvodů několik set policistů. Naším úkolem bylo zajistit veřejný klid a pořádek ve městě, ochránit zdraví a majetek a zaručit bezpečnost a plynulost silničního provozu. To vše se podařilo.

První problém vznikl těsně před zahájením utkání. Asi pětistovka fanoušků hostí si dala o půl páté sraz na Masarkově náměstí. Odtud se pak vydala průvodem ke stadionu. Přišli po páté hodině, takže bezpečností agentura nemohla stihnout u všech provést kontrolu do začátku zápasu. To fanoušky znervóznilo a chtěli se dostat dovnitř násilím. Část z nich se vzbouřila a chtěla prorazit bránu či zátarasy. V tom jim však neprodleně zabránili příslušníci Speciální pořádkové jednotky, která situaci dozorovala na místě. Další podobné komplikace jsme pak již nezaznamenali. Na stadion se fanouškům podařilo pronést jen pár kusů pyrotechniky, která však větší škody nezpůsobila. Po ukončení zápasu jsme Baníkovce doprovodili na nádraží, a to především proto, aby se spoj zbytečně nezdržoval. Po celou cestu až do Ostravy s nimi byli kriminalisté, pořádkoví policisté a také členové antikonfliktního týmu.
S fanoušky se snažilo navázat kontakt šestnáct členů antikonfliktního týmu Policie ČR ze Zlínského, Jihomoravského a Severomoravského kraje. Zajišťovali především jejich klidný přestup na vlakový spoj ve Starém Městě a doprovázeli je při průvodu z náměstí na stadion. Členové antikonfliktního týmu jsou příslušníci policie, nicméně vystupují jako neozbrojená preventivní složka, která se snaží fanoušky motivovat k takovému chování, aby nedošlo ke střetu s pořádkovými jednotkami, které používají donucovací prostředky. Část fanoušků se chtěla z průvodu odtrhnout a jít do místního parku, nicméně odradilo je, že tam byli přítomní jízdní policisté a hlídky se psy.
Do bezpečnostního opatření se zapojili policisté z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu, služby pořádkové policie, pohotovostního a eskortního oddělení, služby kriminální policie a vyšetřování, služební kynologie a hipologie, speciální pořádkové jednotky z Brna a Ostravy. K dispozici jsme měli také vrtulník Letecké služby Policie ČR, ze kterého měl velitel opatření přímo ve štábu záběry z celého města. Vrtulník monitoroval zejména příchod průvodu fanoušků na stadion a jejich odchod po utkání na náměstí. Měli jsme tak dokonalé informace o tom, kde a v jakém počtu se od hlavní skupiny vyčleňují jednotlivci či menší party.
 
27. května 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková
 
 
Odkazy do noveho okna

Baník nástup PJ

Baník nástup PJ 

Detailní náhled

Drobné výtržnosti na stadionu

Drobné výtržnosti na stadionu 

Detailní náhled

Jizdní oddíly

Jizdní oddíly 

Detailní náhled

Průvod fanoušků

Průvod fanoušků 

Detailní náhled

Speciální pořádková jednotka

Speciální pořádková jednotka 

Detailní náhled

Speciální pořádková jednotka

Speciální pořádková jednotka 

Detailní náhled

Tribuna domácích fanoušků

Tribuna domácích fanoušků 

Detailní náhled

Velitel akce

Velitel akce 

Detailní náhled

vrtulník

vrtulník 

Detailní náhled

WEB BANÍK29

WEB BANÍK29 

Detailní náhled

WEB BANÍK42

WEB BANÍK42 

Detailní náhled

Zásah hasiče

Zásah hasiče 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem