Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Avizovaná dopravní akce, stovky přestupků

Ms kraj: Řešili jsme stovky přestupků, včetně „rychlostí a alkoholu“. U minimálně jednoho řidiče obojí … 

Od pátku do neděle proběhla také v našem kraji v souvislosti se začátkem prázdnin dopravní akce. Avizovali jsme ji s cílem upozornit všechny účastníky silničního provozu na rizika v prázdninovém provozu. Veškeré informace jsou obsaženy ve zprávě z 28. června, viz níže.

Moravskoslezští policisté, zejména ze služby dopravní policie, obsadili v uplynulých třech dnech desítky stanovišť.  Zkontrolovali více než 3 700 vozidel. Řešili téměř 600 přestupků, z nichž 20 oznámili správnímu orgán. Drtivou většinu tedy vyřídili na místě v příkazním řízení, pokuty byly v součtu za téměř 800 000 korun.

V celkových výsledcích dominuje s počtem 236 překročení povolené rychlosti jízdy. Za volant usedlo pod vlivem alkoholických nápojů 21 řidičů, pod vlivem návykových látek 8 řidičů. Dopravní policisté řešili také 40 přestupků v oblasti jízdy v jízdních pruzích. Dále, 48 řidičů drželo v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo 44 vozidel. V 17 případech nebyl užit zádržný systém či bezpečnostní pásy. S cyklisty a chodci řešili policisté shodně po 8 přestupcích.

  • V pátek před polednem zastavili policisté v Petřvaldu vozidlo. Při kontrole 45letého muže za volantem zjistili, že nevlastní řidičský průkaz. Navíc, kolegové z jiného kraje vyhlásili pátrání po jeho pobytu.
  • V sobotu ráno „změřili“ policisté v Českém Těšíně řidiče osobního vozidla, překročil rychlost jízdy v obci o 20 km/h. Policisté vyzvali řidiče k podrobení se dechové zkoušce a ta byla pozitivní – kolem 1 promile alkoholu v dechu.
  • V pátek odpoledne měl usednout za volant vozidla 64letý muž. Zastavili ho policisté a zjistili, že mu soud vyslovil zákaz řízení všech motorových vozidel. Obdobná situace nastala i v sobotu kolem 14. hodiny, tentokrát řešili policisté zákaz řízení s 33letým mužem. Oba případy jsou z Karvinska a muži jsou podezřelí z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Nabízím také informace o další akci proběhlé pár dnů před koncem školního roku. Dopravní policisté vyrazili měřit rychlost do Petřvaldu na Karvinsku. Za pár hodin řešili 51 řidičů, kteří měli těžkou nohu na pedálu. U jednoho z motocyklů se na radaru ukázalo 101 km/h, „dotáhnul“ ho téměř řidič osobního vozidla s rychlostí 97 km/h. Policisté uložili pokuty na místě v příkazním řízení za téměř 110 000 korun a tři řidiče, kteří překročili rychlost výrazně, oznámili správnímu orgánu a zadrželi jim řidičský průkaz. Oznámili také řidiče, který usedl za volant bez platného řidičského oprávnění. Jedno vozidlo bylo ve špatném technickém stavu, policisté uložili pokutu na místě v příkazním řízení za 1 500 korun.                                                                                        

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 1. července 2024

--------------------------------------              zpráva z 28. června 204 ------------------------

Bezpečně (nejen) na silnicích, také o prázdninách
Policisté zintenzivní dohled, zaměří se na všechny účastníky i problematiky

Bezpečí v dopravě je rovněž naší prioritou. A tak reagujeme na začátek a dobu letních prázdnin, kdy je v určitých dnech hustší provoz na silnicích kvůli cestám na dovolenou, spojený s neznalostí cílových destinací řidiči, pro které jsou zatěžující navíc jistě i letní teploty. Současně očekáváme vyšší počet motocyklistů a hlavně „malých“ cyklistů či pěších v provozu a jejich roztěkanost, vždyť mají školní volno! Pro všechny ale platí pravidla silničního provozu, rovněž s nezbytnou dávkou ohleduplnosti a respektu vůči druhým.

Moravskoslezští policisté na výše uvedený základní výčet „prázdninových dopravních rizik“ reagují nejen v běžném výkonu služby, ale i dalšími aktivitami. Již dnes probíhá první ze série speciálních prázdninových dopravně bezpečnostních akcí, připojuje se k nám také BESIP. Policisté se zaměří na řidiče vozidel, ale také na zranitelné účastníky silničního provozu, cyklisty a chodce, včetně dětí. Krom standardní kontroly vozidel a řidičů ve všech oblastech (rychlost jízdy, technický stav vozidel, držení telefonu při jízdě, věnování se řízení…) šoférům připomínáme, ať o prázdninách zpozorní při jízdě, neboť je předpoklad vyššího počtu dětí v silničním provozu, které jsou navíc plné energie a mohou být nesoustředěné. S dětmi a jejich rodiči či doprovodem pak současně hovoříme o jejich bezpečí v silničním provozu. Informace se snažíme maximálně „posunout“ k veřejnosti a přispět tím k osvětě.

Krom těchto několika speciálních akcí budou dopravní policisté v červenci a srpnu dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu formou zvýšeného dohledu. Hlídky budou zejména v místech s vyšším dopravním zatížením (dálnice a vytížené silnice), dále pak turistických místech a oblastech. Stanoviště budeme volit také na základě vlastního vyhodnocení dopravně bezpečnostní situace.

Podtrženo, sečteno, budeme na silnicích ve zvýšené míře stále, připraveni i preventivně působit na všechny účastníky silničního provozu. A zaměříme se na všechna pravidla silničního provozu. Tisková zpráva Policejního prezidia k aktivitám:  https://www.policie.cz/clanek/od-patku-do-nedele-probehne-dopravne-bezpecnostni-akce.aspx .

Samostatnou kapitolu tvoří zranitelní účastníci silničního provozu. U cyklistů do 18 let připomenu povinnost použít za jízdy ochrannou přilbu (mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě). Za nás však pro větší bezpečí doporučujeme nosit přilbu všem cyklistům bez rozdílu věku, účelu jízdy a místu, kde se pohybujete. K vyššímu bezpečí přispívají reflexní materiály na oblečení chodce nebo na jízdním kole, za nás pak platí, že čím více v jakékoliv denní, natož noční době (či při snížené viditelnosti), tím lépe. Přecházení přechodů se věnuje kolega zoddělení prevence por. Mgr. Tomáš Zbranek níže. 

Pár statistických údajů za Moravskoslezský kraj:

K dnešnímu dni evidujeme 15 osob usmrcených při dopravních nehodách od počátku roku.
V červenci 2023 evidujeme 19 srážek s chodem, v srpnu 20 (za prázdniny tedy 39). Ze statistik dále vyplývá, že zhruba polovina zraněných cyklistů neměla přilbu a viníci – cyklisté byli poměrně často pod vlivem alkoholu. Obecně je o prázdninách zvýšený počet nehod za účasti cyklistů. Dále pak, že většina srážek s chodcem je v obci.

Počet

01 - 12 / 2022

01 - 05 / 2022

01 - 05 / 2023

DN celkem

10 228

4 131

3 705

DN srážka s chodcem

308

122

105

DN srážka s cyklistou

563

180

147

DN srážka s motocyklistou

254

68

51

DN srážka s chodcem dítětem – není k dispozici

x

x

x

DN zaviněné řidičem mot. vozidla

7 731

3 129

2 859

DN zaviněné chodci

96

40

36

z toho DN zaviněné chodci - dětmi

27

10

9

DN zaviněné cyklisty

371

102

106

DN zaviněné motocyklisty

145

35

32

Počet

01 - 12 / 2023

01 - 05 / 2024

DN celkem

10 406

4 307

DN srážka s chodcem

308

114

DN srážka s cyklistou

592

213

DN srážka s motocyklistou

255

91

DN srážka s chodcem dítětem – není k dispozici

x

x

DN zaviněné řidičem mot. vozidla

7 990

3 321

DN zaviněné chodci

100

41

z toho DN zaviněné chodci - dětmi

32

9

DN zaviněné cyklisty

429

148

DN zaviněné motocyklisty

143

53

por. Mgr. Soňa Štětínská

Připojuji důležité informace k přecházení po přechodu od kolegy z oddělení prevence por. Mgr. Tomáše Zbranka:

Nezapomínejte, že i chodec je účastníkem silničního provozu. Musí tedy dodržovat předpisy a dbát na své bezpečí. Pokud chcete přejít vozovku, mějte na paměti dvě důležitá pravidla. Za prvé, před přejitím je třeba se zastavit. To nám umožní lépe se soustředit na provoz a pečlivě se rozhlédnout. Také je to signál u přechodu pro chodce pro řidiče, že jej chodec hodlá použít a bude na něj vstupovat. Za druhé, po zastavení se se rozhlédneme. Nejprve vlevo, poté vpravo a následně ještě jednou vlevo. Pokud si jsme jistí, že můžeme přes cestu bezpečně přejít, teprve poté můžeme vstoupit do vozovky.

Jestliže se nachází ve vzdálenosti do 50 metrů od místa kde chceme přejít přechod pro chodce, máme povinnost jej použít. Přecházíme-li silnici v místech, kde není přechod pro chodce, zvážíme, zda jsou vhodné podmínky k přejití. Je třeba myslet na to, že přecházení v nepřehledné zatáčce, za horizontem stoupající silnice či v dalších nepřehledných místech je velice rizikové a mohlo by dojít k nehodě.

Na závěr zbývá dodat jedno z nejdůležitějších pravidel, platící pro všechny, kteří se na cestách pohybují a to, že každý účastník provozu se má chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví, majetek svůj ani jiných osob.

Odkazy do noveho okna

DBA prázdniny1

DBA prázdniny1 

Detailní náhled

DBA prázdniny2

DBA prázdniny2 

Detailní náhled

DBA prázdniny3

DBA prázdniny3 

Detailní náhled

DBA prázdniny4

DBA prázdniny4 

Detailní náhled

DBA prázdniny5

DBA prázdniny5 

Detailní náhled

DBA prázdniny6

DBA prázdniny6 

Detailní náhled

rychlost_Petřvald1

rychlost_Petřvald1 

Detailní náhled

rychlost_Petřvald2

rychlost_Petřvald2 

Detailní náhled

rychlost_Petřvald3

rychlost_Petřvald3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem