Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Autosedačky chrání zdraví a životy dětí!

KRAJ - Všem řidičům připomínáme zákonnou povinnost používání zádržných systémů při přepravě dětí v motorových vozidlech. 

Během tří uplynulých prázdninových víkendů probíhaly na celém území Libereckého kraje dopravně bezpečnostní akce, pří kterých policisté zkontrolovali stovky vozidel. Bohužel mezi kontrolovanými řidiči se našli tací, kteří své děti přepravovali bez zajištění v odpovídajícím zádržném systému – dětské autosedačce.
 
Z tohoto důvodu všem řidičům připomínáme zákonnou povinnost používání dětských autosedaček při přepravě dětí v motorových vozidlech:
 
Dětské autosedačky jsou od 1. 7. 2006 povinné na všech typech pozemních komunikací v obci i mimo obec. Dítě, které nedosáhlo výšky 150 cm nebo váhy 36 kg, musí být ve vozidle, které je vybaveno zádržným systémem, přepravováno pouze za použití dětské autosedačky – klasické, kolíbka – vajíčko, podsedák – bobek. Autosedačka musí odpovídat hmotnosti a výšce dítěte. Pokud dítě dosáhne výšku 150 cm nebo váhu 36 kg, nemusí být přepravováno v autosedačce, ale lze jej přepravovat pouze za použití bezpečnostních pásů, je-li jim dané vozidlo vybaveno. Toto tedy platí například i pro dítě při výšce 140 cm a váze 40 kg nebo výšce 155 sm a váze 30 kg.
 
Děti přepravované v autosedačce v tzv. vajíčku, musí být vždy umístěné proti směru jízdy a pokud je umístěno na předním sedadle vedle řidiče, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Dítě může aktivní airbag při nárazu zabít.
 
Výjimka, která povolovala ve vozidlech zabezpečujících svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol nebo přepravu na sportovní, kulturní a společenské akce vozit ve vozidle více dětí, než je sedadel s tím, že nemusí být připoutané, byla platná pouze do 1. května 2008.
 
 
Důvody proč používat autosedačky a bezpečnostní pásy:
 • Dítě je nutné pouta i v obci nebo při jízdě na krátkou vzdálenost – náraz v rychlosti 15 km/h bez sedačky nebo pásů muže být pro dítě smrtelný. Obětujete proto pár sekund na připoutání svého dítěte. Stojí to zcela určitě za jeho život a zdraví.
 • Náraz při rychlosti 50 km/h bez sedačky nebo bezpečnostních pásů odpovídá pádu z výšky 10 metrů (cca 3. poschodí budovy).
 • Například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla tak velká jako kdyby dítě vážilo 300 kg.
 
 
Nejnebezpečnější situace při přepravě dítěte:
 • Dítě v náručí (přední i zadní sedalo).
 • Nepřipoutané dítě na předním a zadním sedadle.
 • Zádržný systém umístění proti směru jízdy a aktivní airbag.
 • Dítě stojící vzadu mezi předními sedadly.
 • Držíte dítě v náručí – při nárazu, ať je sebemenší, dítě nikdy neudržíte, naopak ho rozmačkáte tíhou svého těla.
 • Pokud připoutáte sebe i dítě jedním bezpečnostním pásem – při nárazu dítě rozdrtíte vlastní tíhou.
 
 
Chyby při používání autosedaček:
 • Dětská autosedačka je příliš volně připoutána tříbodovým bezpečnostním pásem ke karoserii vozidla. Při správném připoutání nejde se sedačkou skoro pohnout.
 • V sedačce tzv vajíčku je dítě pětibodovým pásem (systém kalhotových šlí) připoutáno příliš volně. Sedačka tak neplní svoji funkci – dítě musí být pásy pevně připoutané, nesmí mít volný pohyb.
 • Dítě, které má pouze podsedek (bobek) a je připoutáno tříbodovým bezpečnostním pásem, který mu vede přes krk – dítě se při nárazu uškrtí. Vždy musí horní část bezpečnostních pásů vést přes klíční kost.
 
Výzva:
Řidiči, vždy používejte při přepravě dětí ve vozidle autosedačku! Havárii často zabránit nemůžete, zranění a případně i smrti Vašeho dítěte ANO.
 
 
nprap. Dagmar Sochorová
16. července 2014
 
 

vytisknout  e-mailem