Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Anotace přednášek

Znalci Kriminalistického ústavu Praha do programu Týdne vědy a techniky přispějí šesti zajímavými přednáškami z odvětví chemie, fyzikální chemie, zkoumání fotografií a fotografické techniky, antropologie a balistky.  

Nové syntetické drogy aneb Vy nás ale zásobujete, pane Čum-Sem…
Datum a čas konání: 4. listopadu 2014 v 10:00
Místo konání:Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2
Přednášející: RNDr. Michael Roman, CSc.
Nové syntetické drogy jsou v poslední době rychle se rozvíjející oblastí organické chemie. Zatímco tzv. „staré látky“ jsou poměrně dobře prozkoumány, a to i z hlediska jejich účinku a rizik, ty nové představují rizika, která jsou předmětem zkoumání. Nové syntetické drogy znamenají též velkou výzvu pro legislativu. Další rychle se rozvíjející oblastí jsou moderní prekurzory (pré-prekurzory), ze kterých je možné vyrábět prekurzory ve velkém množství s malými ekonomickými náklady. Tyto látky umožňují přípravu drog také v zemích, ve kterých se doposud nevyráběly, a představují rizika i pro životní prostředí.
 
Forenzní gemologie aneb S čím vším se můžeme setkat ve šperku
Datum a čas konání: 5. listopadu 2014 v 17:00
Místo konání:Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, Malý sál
Přednášející: RNDr. Marek Kotrlý
Současný světový trh je zavalen padělky, napodobeninami a materiály, které jsou nesprávně deklarovány. K jejich výrobě se často používají nejmodernější technologie a rozpoznání a přesné určení nemusí vždy být zcela jednoduchým problémem. Specialisté Kriminalistického ústavu Praha se setkávají s těmito materiály nejen při prověřování nejrůznějších podvodů a z řady kontrolních akcí orgánů státní správy. V přednášce budou představeny některé zajímavé případy z kriminalistické praxe.
 
Proč (ne)investovat do umění aneb Když pigmenty promluví…
Datum a čas konání: 5. listopadu 2014 v 10:00
Místo konání:Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2
Přednášející: Mgr. Ivana Turková
Plastika nebo obraz jsou vždy vítaným doplňkem interiéru. Mohou být také jednou z komodit, kam můžeme investovat finanční prostředky. Znalecké posudky soukromých znalců, které obvykle doprovází nákup, sice obsahují informace o originalitě obrazu, avšak nemusí vždy představovat stoprocentní záruku. Jednou z důležitých informací o obraze je analýza pigmentů jednotlivých barevných vrstev. Přednáška se dotýká nejen analytické stránky vzorků zajištěných z obrazů, ale i některých významných kauz s falzy obrazů, které se v Kriminalistickém ústavu zkoumaly.
 
Umíme zjistit změny v digitálním obraze, identifikovat obrazová záznamová zařízení, provádět autentifikaci a rekonstrukci obrazu?
Datum a čas konání: 6. listopadu 2014 v 10:00
Místo konání:Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2
Přednášející: Petr Švarc
Forenzní analýza digitální fotografie, digitálních videozáznamů a odpovídajících snímacích zařízení je často součástí vyšetřování a důkazního řízení. Pro řešení řady těchto otázek z kriminalistické praxe byl vyvinut speciální software, který pomáhá zejména v analýze zdrojového zařízení (identifikace/vyloučení snímacího přístroje), analýze změn v obraze (ověření, zda nebyl snímek modifikován) a rekonstrukci obrazového materiálu (rekonstrukce rozmazaných, zašuměných či jinak poškozených snímků).
 
Tafonomie (aneb jak se mění lidské pozůstatky v čase) a hledání ztracené identity
Datum a čas konání: 7. listopadu 2014 v 17:00
Místo konání:Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, Velký sál
Přednášející: RNDr. Hana Eliášová, Ph.D., Kriminalistický ústav Praha
Proces postupného rozkladu či konzervace lidských pozůstatků je ovlivněn komplexem faktorů okolního prostředí. Atypickým příkladem je maření identity, kdy k rychlejšímu zničení mrtvého těla dochází spálením či působením chemikálií. Stupeň destrukce nalezených lidských pozůstatků rozhoduje o identifikačních postupech, které pomohou opět nalézt jméno oběti nešťastné náhody či trestného činu.
 
Může toaletní papír zabíjet? Aneb balistika papírového projektilu
Datum a čas konání: 11. listopadu 2014 v 10:00
Místo konání:Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2
Přednášející: Ing. Bohumil Planka, CSc., Kriminalistický ústav Praha
Teoretický rozbor balistiky papírového projektilu řešený na pozadí kriminálního případu.
 
Kompletní program Týdne vědy a techniky 2014 najdete na: http://www.tydenvedy.cz/program/program/
Rezervace míst: http://www.tydenvedy.cz/program/rezervace-mist.html
Rezervace míst Muzeum Policie ČR: kusova@muzeumpolicie.cz
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
2. října 2014
 

vytisknout  e-mailem