Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Americký voják opět "v akci"

ŠUMPERSKO - Při komunikaci s neznámými lidmi na sociálních sítích buďte obezřetní. 

Opětovně nabádáme převážně osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze!

Hanušovičtí policisté v tomto týdnu přijali oznámení o dalším podvodném jednání. Obrátila se na ně 53letá žena, z níž podvodník během necelého půl roku vylákal v přepočtu bezmála 200 tisíc korun. Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, požádal oznamovatelku o přátelství. Po poměrně krátké komunikaci, kdy si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah, jí napsal, že v Sýrii přišel k nějakému zlatu, k zlatým cihlám, které by jí rád zaslal, aby si je po jeho návratu z mise mohli případně společně užít. Následně ženu instruoval, aby komunikovala s přepravní společností a té uhradila platbu za přepravu a pojištění balíčku, což žena učinila.  Objevil se ale háček. Zásilku zadrželi turečtí celníci a žena obdržela další e-mail, aby uhradila celní poplatky. Když na tento pokyn odmítla reagovat, podvodník se nevzdal a na své si přišel jiným způsobem. Požádal oznamovatelku, aby mu v této situaci opětovně pomohla a poslala mu peníze, aby si mohl vyřídit dovolenou a do Turecka si pro zlato sám zaletět. I v tomto případě mu poškozená vyhověla. Tím ale celá anabáze neskončila. Podvodník se nezdráhal požadovat zaslání dalších peněz, a to na právníka, protože měl být v Turecku zadržen, neboť u sebe neměl potřebné osobní doklady ani doklad k nabytému zlatu. Když ale žena obdržela další žádost o zaslání peněz, uvědomila si, že se zřejmě stala obětí podvodníka a její další kroky vedly na policejní stanici.

V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.  

Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:

·       dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu

·       dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí

·       protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky

·       pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…

·       bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu

·       předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje

·       své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců

·     po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

DŮLEŽITÉ!

·       neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky

·       nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová
16. ledna 2020

vytisknout  e-mailem