Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Americký lékař

LITOMĚŘICKO – Od důvěřivé ženy vylákal přes dva miliony korun. 

Jedenapadesátiletá žena z Lovosic se prostřednictvím sociálních sítí na celosvětové síti internet seznámila s osobou  vydávající se za „amerického lékaře“ sloužícího v zahraničí. Během vzájemné komunikace vzbudil údajný lékař v ženě pocit přátelství a získal její důvěru. Následně jí požádal o pomoc s tím, že si na její adresu pošle přes přepravní společnost balík s vysokým finančním obnosem a ona si pak z těchto peněz bude moct vzít částku za náklady, které se zasláním zásilky vzniknou. Poškozená s návrhem souhlasila. Následně od ní prostřednictvím údajného přepravce byla požadována opakovaně částka za pojištění balíku, celní poplatek, protiteroristický poplatek a další. Poškozená vše prováděla podle instrukcí údajného lékaře. Celkem přeposlala na různé bankovní účty finanční prostředky ve výši přesahující 2 miliony korun. Přičemž zásilka do dnešní doby nebyla doručena a jsou po ní požadovány stále další platby. Žena si uvědomila, že pravděpodobně byla podvedena a její další kroky vedly na policejní služebnu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. V případě dopadení hrozí neznámému podvodníkovi až osmiletý trest.

Anonymního prostředí internetu a jeho možností bohužel využívají také nepoctiví občané. Proto doporučujeme větší obezřetnosti při navazování nových kontaktů, při nákupech zboží, či využití jiných služeb. Dávejte pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí. Podvodníci bývají většinou schovaní za identitou váženého a vzdělaného člověka např. lékaře, vojáka, architekta a různých specialistů. Předstírají vážný zájem o vaše soukromí a dobře vědí, co osamělá osoba potřebuje. Nikdy neposílejte peníze někomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí.

Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.

27. května 2022
nprap. Pavla Kofrová
KŘP Ústeckého kraje

vytisknout  e-mailem