Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Alkohol za volant nepatří

MS kraj - na řidiče "pod vlivem" se zaměřili moravskoslezští policisté 

Dopravně bezpečnostní akci, zaměřenou na zákaz požívání alkoholických nápojů a návykových látek, uskutečnili moravskoslezští policisté závěrem minulého týdne. Kromě dopravních policistů se akce zúčastnili také kolegové z obvodních oddělení. S hlídkami se mohli řidiči setkat v pátek 19. února na vytipovaných stanovištích v celém Moravskoslezském kraji.

Primární zaměření akce ale policistům nebránilo v tom, aby nekontrolovali také porušování ostatních ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. V jejich hledáčku bylo mimo jiné dodržování dovolené rychlosti jízdy v obci a mimo obec, používání bezpečnostních pásů a zádržných systému při přepravě dětí, telefonování za jízdy nebo technický stav vozidel.

Během trvání akce policisté na vytipovaných stanovištích zkontrolovali 1 501 vozidel. Testům zjišťujícím přítomnost alkoholu nebo návykových látek se podrobili všichni kontrolovaní řidiči. Čtyři z nich sedli za volant po požití omamných látek a dalších šest po požití alkoholu. Jelikož u dvou řidičů se výsledná hodnota měření pohybovala v rozmezí přes 1 promile alkoholu v dechu, policisté s nimi zahájili trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Dalšího závažného pochybení, kterého se řidiči dopustili, bylo nepoužití bezpečnostních pásů a zádržných systémů. Přesto, že jsou jedním z důležitých prvků pasívní bezpečnosti vozidel, během akce policisté zjistili 15 osob, které nebyly během jízdy připoutány. Z dalších porušení zákona uvádíme např. 18 vozidel v nevyhovujícím technickému stavu, 14 vozidel bez dálniční známky, případně 4 řidiči, kteří překročili maximální povolenou rychlost.

Celkové výsledky akce

Včetně výše uvedených porušení zákona policisté zjistili celkem 191 přestupků, z nichž 177 vyřešili příkazem na místě (pokutou) a 14 oznámili odborům dopravy příslušných úřadů. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku 68 700,- Kč.

Závěrem

Na první pohled by se mohlo zdát, že z celkového počtu řidičů kontrolovaných na přítomnost alkoholu nebo návykových látek, byl pozitivní výsledek zjištěn pouze u malého množství z nich. Policisté by ale uvítali, kdyby se při svých kontrolách s takovými řidiči nesetkali vůbec. Už malé množství alkoholu negativně ovlivňuje pozornost a vnímání. Navíc v současném provozu, který sebou přináší nesčetné kolizní situace, je opravdu nutné, aby řidiči byli plně soustředěni. Policisté proto obdobnými kontrolami dávají jasně najevo, že alkohol opravdu za volant nepatří.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
23. 2. 2021

vytisknout  e-mailem