Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Alkohol za řídítka jízdního kola nepatří!

MS kraj - policisté připomínali zásady bezpečného pohybu na jízdních kolech 

I přesto, že léto končí, stále přetrvávají teplé dny, které svádí k jízdě na kole. Při této sportovní aktivitě je nutné dodržovat pitný režim. Určitě se však nemá jednat o alkohol. Na tento nešvar se zaměřili policisté moravskoslezského oddělení prevence ve spolupráci s ostravskými dopravními policisty. Akce byla realizována odpoledne 9. 9. 2020 v Ostravě-Hrabové, přičemž bylo osloveno několik desítek cyklistů. Policisté opětovně připomínali základní zásady bezpečného pohybu na jízdních kolech, například vhodnost používání přileb cyklisty, zákaz požívání alkoholu řidiči a mnohé další. Série preventivních akcí, zaměřených na bezpečnost cyklistů, byla zahájena na počátku léta, detailněji viz https://www.policie.cz/clanek/na-kole-jen-s-prilbou-99570.aspx a pokračovaly i o prázdninách namátkou opět odkaz k akci např. https://www.policie.cz/clanek/na-kole-jen-s-prilbou-32454.aspx.

Vhodné je znovu připomenout, že i cyklista se řídí zákonem o pozemních komunikacích, který mimo jiné uvádí že:

  • Cyklista je považován za řidiče nemotorového vozidla.
  • Řidič nesmí při jízdě na pozemních komunikacích pít alkohol ani řídit pod jeho vlivem, na cyklostezce platí stejná pravidla jako na silnici.
  • Možný postih za řízení pod vlivem alkoholu je pro řidiče motorových vozidel a cyklisty obdobný.
  • Pokud cyklista způsobí dopravní nehodu, je alkohol v krvi brán jako přitěžující okolnost, podobně jako u řidiče motorového vozidla.

Doplnit lze i statistické údaje. Zatímco v tomto roce při dopravních kolizích (ať už se zúčastněnými řidiči osobních automobilů či motocyklistů) klesla úmrtnost, cyklisté jsou skupinou, kde se počet zemřelých při nehodách výrazně zvýšil. Tato skutečnost může být mimo jiné zřejmě ovlivněná i tím, že se zvedla hustota v dopravě. Lidé letos zůstávali doma, což způsobilo narůst cyklistů. Velké popularitě se těší elektrokola. Bohužel už méně pozitivní jsou statistiky. Od ledna 2020 do konce srpna 2020 v České republice zemřelo celkem 34 cyklistů, zatímco v roce 2019 o deset méně. Mezi nejčastější příčiny zaviněných nehod cyklistou patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti. Ze statistik je mimo jiné zřejmé, že v Moravskoslezském kraji v prvních osmi měsících došlo k víc jak 400 dopravním nehodám cyklistů. Při srovnání prvních osmi měsíců let 2019, 2020 v našem regionu přitom konstatujeme nárůst počtu usmrcených cyklistů. Detailněji ke zdroji statistických dat:
https://www.policie.cz/clanek/vyhodnoceni-dopravni-nehodovosti-za-rok-2020.aspx

por. Bc. Martina Jablońská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
9. 9. 2020

vytisknout  e-mailem