Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Alkohol, nedodržení vzdálenosti, škoda 370 tisíc korun

HRADECKO- Řidič skončil v cele. 

Jízda osmatřicetilétho řidiče nákladního automobilu skončila dne 21. října 2020 krátce po jedné hodině odpolední nárazem do druhého nákladního automobilu. K nehodě došlo na silnici I. třídy v Hradci Králové u odbočky na obec Světí tak, že muž zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy, nedržel si dostatečný odstup od druhého vozidla a nestihl včas zareagovat na vzniklou situaci.

Přivolaní policisté na místě provedli dechovou zkoušku, při které řidič opakovaně nadýchal 1,66 promile alkoholu v dechu. Proto mu zadrželi řidičské oprávnění. Následně byl převezen do policejní cely. Na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši zhruba 370 tisíc korun.

Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření dopravních policistů.

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu. I přes veškerou snahu policistů prováděním dopravních akcí a zvýšeným dohledem na pozemních komunikacích není na našich silnicích úplně bezpečno, neboť především řidiči a všichni účastníci silničního provozu musí být ohleduplní a mít společný zájem, a to je snížit počet dopravních nehod na našich silnicích.

V souvislosti s  tímto případem, policisté rovněž připomínají, že předvídavá jízda znamená - dodržovat vzdálenosti mezi vozidly. Právě při vyšších rychlostech je dodržování vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla životně důležité. Tento odstup je samozřejmě závislý především na rychlosti jízdy, povětrnostních podmínkách, stavu vozovky a kondici řidiče. Minimální vzdálenost mezi vozidly by měla být polovinou rychlosti v metrech. Při rychlosti 100 km/hod. tedy 50 m - to je vzdálenost směrových sloupků podél silnice. Je nutné věnovat mimořádnou pozornost při jízdě v mlze, ve splývavé viditelnosti lze špatně odhadnout správnou vzdálenost. Je vždy důležité sledovat provoz na silnici a plně se věnovat řízení.

Dodržování bezpečné vzdálenosti je jedním ze základních pravidel silničního provozu a její nedodržování častou příčinou nehod.

por. Mgr. Lucie Konečná
22.10.2020, 10:30hod.

Odkazy do noveho okna

DN Hradecko

DN Hradecko 

Detailní náhled

DN Hradecko

DN Hradecko 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem