Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Alkohol mládež

KRAJ VYSOČINA: Podávání alkoholu mladistvým a dětem je protiprávní 

Problematika požívání alkoholu osobami mladších osmnácti let je stále aktuální a celoročně policisté řeší případy dětí a mladistvých pod vlivem alkoholu.

Zejména v letních měsících mládež tráví více času venku a účastní se různých setkání, při kterých se jim snadněji může dostat do ruky lahev alkoholu. Mohou tak například podlehnout kolektivní náladě nebo touze se seznámit s něčím novým a zakázaným.

Policisté šetří v současné době případ, ke kterému došlo na Třebíčsku. Hned osm mladých lidí se zapojilo do popíjení alkoholu a u dvou z nich naměřená hodnota dokonce přesáhla dvě promile. V pátek 14. května si ve večerních hodinách vyžádali součinnost policie městští strážníci do lokality, kde odhalili skupinku zjevně opilých mladých lidí. Při kontrole zjistili, že jsou ve věku kolem patnácti let. Jednalo se o čtyři dívky a čtyři chlapce pod vlivem alkoholu. Provedené dechové zkoušky byly u všech pozitivní. U dvou z nich, dívky a chlapce, hodnoty dokonce překročily dvě promile alkoholu. U čtyř se hodnota alkoholu pohybovala kolem jednoho promile a dva mladiství měli necelé půl promile alkoholu v dechu.

O situaci byli informováni zákonní zástupci dětí. Podnapilé dívky a chlapce si převzali do péče jejich blízcí. Policisté provedli šetření a zjišťují, jak se osoby mladší osmnácti let k alkoholu dostaly. Případ v současné době šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání. Informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí.

Svůj život a zdraví ohrožoval opilý šestnáctiletý mladík, který se pohyboval na silnici. Ve středu 19. května přijali policisté po osmé hodině večer oznámení, že po silnici mezi obcemi jde zjevně opilý mladík. Nebyl schopen udržet přímý směr chůze a kličkoval ze strany na stranu. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. Policisté zjistili, že se jedná o teprve šestnáctiletého chlapce, u kterého při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,31 promile alkoholu. Opilého mladíka si převzali jeho rodiče. Policisté nyní zjišťují okolnosti, které požití alkoholu mladistvému umožnily, případ šetří v rovině přestupku.

Policisté by chtěli v souvislosti s nadcházejícími prázdninami opět apelovat na rodiče, aby věnovali dětem patřičnou pozornost. Je nutné, aby měli přehled o aktivitách, kterými se jejich dítě ve svém volném čase zabývá. Rodiče by měli vždy vědět, jakým způsobem, s kým a kde jejich dítě tráví volný čas. Dospívající mládež je mnohdy bez dohledu dospělé osoby se svými vrstevníky a může se stát, že budou chtít vyzkoušet něco, o čem vědí, že je to zakázané. To ale s sebou samozřejmě nese riziko, že se děti dostanou do situací, které pro ně mohou být nebezpečné nebo přímo ohrožující jejich život a zdraví. Mezi tyto situace patří experimentování s alkoholem, které je ještě posíleno zvláště ve skupině vrstevníků, kteří se mezi sebou vzájemně "hecují". Alkohol a jiné návykové látky ale mají na organismus dítěte nevypočitatelné účinky. Může tak lehce dojít k intoxikaci, ztrátě vědomí nebo k jinému ohrožení zdraví i života dítěte. Hrozí také riziko, že při

případných zdravotních komplikacích jednotlivce ostatní vrstevníci na vzniklou situaci nezareagují adekvátně, ať už z důvodu neznalosti nebo strachu z odhalení, a dítěti ohroženému na zdraví se tak nemusí dostat včasné lékařské péče.

Prodej a podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let zákon striktně zakazuje. Osoby, které alkohol mladistvým nebo dětem zprostředkují, se dopouštějí protiprávního jednání, a to buď v rovině přestupkového jednání, nebo trestného činu. Zákon tak jasně stanoví, že fyzická osoba, která prodá nebo podá alkohol osobě mladší osmnácti let, se dopustí přestupku, za což lze uložit pokutu až do výše 150 000 korun. V případě, že se takového jednání dopustí vůči osobě mladší patnácti let, zvyšuje se horní hranice sazby na dvojnásobek. Skutkovou podstatu trestného činu podání alkoholu dítěti naplní ten, „kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol.“ Takové osobě pak hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

por. Mgr. Stanislava Rázlová, komisař

21. května 2021

vytisknout  e-mailem