Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Alkohol ani drogy za volant nepatří

OLOMOUCKO - Policisté přistihli opět několik řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu či drog. 

Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že řidič nesmí řídit vozidlo po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, kdy by mohl být ještě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, přesto někteří řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Od včerejšího dne přistihli olomoučtí policisté opět několik řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Prvním je 39letý řidič osobního vozidla Opel Vectra, kterého kontrolovali policisté ve středu 8. 7. 2020 v odpoledních hodinách, v jedné z místních částí Olomouce. Provedli u něj orientační dechovou zkoušku a naměřili mu lehce přes 3,10 ‰ alkoholu v dechu, opakovanými dechovými zkouškami téměř 2,60‰ a lehce přes 2,90‰ alkoholu v dechu. Zadrželi mu řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Následně byl policisty zadržen a převezen na policejní služebnu k provedení dalších úkonů. Nyní je tak podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. 

Dalším je 43letý řidič osobního vozidla Škoda Octavia, kterého zastavili a kontrolovali policisté ve středu 8. 7. 2020, v odpoledních hodinách, v obci Ústín, neboť v uvedeném úseku krátce předtím překročil povolenou rychlost v obci. V místech, kde je stanovena rychlost 50km/h mu policisté, po odečtu, naměřili 63km/h. Provedli u něj také orientační dechovou zkoušku a naměřili mu přes 1,40‰ alkoholu v dechu, opakovanou dechovou zkouškou téměř 1,40‰ alkoholu v dechu. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. I on je nyní podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.  

Ze stejného přečinu je podezřelý také 25letý řidič vozidla Citroën Xsara, kterého kontrolovali policisté ve čtvrtek 9. 7. 2020, kolem půl jedné v noci, na Uničovsku. Orientační dechovou zkouškou mu naměřili lehce přes 2,3‰ alkoholu v dechu, opakovanou dechovou zkouškou 2,40‰ alkoholu v dechu.

Policisté přistihli také čtyři řidiče, kdy jejich jednání je řešeno jako přestupek na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Dva z řidičů byli pod vlivem alkoholu, naměřené hodnoty se pohybovaly v rozmezí od 0,22‰ do 0,27‰ alkoholu v dechu. Tyto přestupky budou oznámeny příslušnému správnímu orgánu k projednání. U dvou řidičů orientační test na omamné a psychotopní látky prokázal přítomnost drog - cannabis a THC. V případě těchto dvou případů bude přesná právní kvalifikace stanovena až na základě výsledků laboratorního zkoumání odebraného biologického materiálu.

Kontroly tohoto charakteru, ať už v rámci cílených akcí, nebo v rámci běžného výkonu službu, budou probíhat i nadále.

por. Mgr. Irena Urbánková

9. července 2020

vytisknout  e-mailem