Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

AKTUALIZACE-Spis k metanolu jsme předali do Zlína

NÁCHODSKO - První případ otravy methylalkoholem v Královéhradeckém kraji 

AKTUALIZACE 7. 11. 2012:
Na základě dosud zjištěných skutečností, provedených výslechů a všech dalších úkonů, zejména závěrů provedených expertíz a informací zjištěných z předložených dokladů o původu zajištěného alkoholu, jsme dnes předali celý spisový materiál zlínským kolegům. Ti budou pokračovat ve vyšetřování a budou zjišťovat případnou trestní odpovědnost konkrétních osob. Na Krajském ředitelství policie Zlínského kraje je soustředěn celý kompletní vyšetřovací spis týkající methylalkoholové aféry v České republice.
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková, 7. 11, 10:00 

 
AKTUALIZACE 26. 10. 2012:
 
Dnes dopoledne jsme obdrželi výsledky odborného zkoumání:
Odborná expertiza prokázala vysoce nadlimitní množství methylalkoholu v námi zajištěných lahvích rumu, které jsme bezprostředně po potvrzení otravy metanolem zajistili v místě bydliště  65letého muže. Testy prokázaly více než 40x vyšší množství, než je povoleno (u jednoho vzorku 750  gramů na 1 litr 100% ethylalkoholu, u druhého vzorku 690 g/l).
 
V současné době zkoumáme pravost a veškeré náležitosti předložených dokladů o původu alkoholu a zároveň pro nás budou velmi důležité i závěry Krajské hygienické stanice, která rovněž tyto doklady intenzivně prověřuje. Po té bude případně přicházet v úvahu trestní odpovědnost konkrétní osoby nebo osob.
 
Z doposud provedených úkonů a svědeckých prokazování ale prozatím nevyplývá trestní odpovědnost ani prodejce ani majitele obchodu. Úkony v trestním řízení samozřejmě nadále pokračují, nicméně vzhledem k taktice vyšetřování nemůžeme v tuto chvíli bližší okolnosti sdělovat.
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková, 2.10.2012, 11:45
 

 
Náchodští policisté intenzivně prověřují veškeré okolnosti, které vedly k prvnímu potvrzenému případu otravy methylalkoholem, a to u 65letého pacienta, který je od neděle 21. 10. 2012 hospitalizovaný v nemocnici v Broumově. Muž je v tuto chvíli podle sdělení lékařů naštěstí mimo ohrožení života.
 
Informaci jsme od tamních lékařů přijali v průběhu včerejšího dne.
 
V místě bydliště poškozeného muže jsme okamžitě zajistili zbylý pančovaný alkohol. Zároveň jsme s okamžitou platností zakázali jeho další prodej v obchodě v obci Starostín, kde příbuzní poškozeného muže půllitrové lahve s 40% alkoholem s názvem „TUZEMSKÝ“ a „VODKA EXTRA JEMNÁ“ od výrobce VAPA DRINK zakoupili. Všechny zajištěné láhve byly opatřeny kolky. Informaci o hrozbě, kterou představuje případná konzumace tohoto alkoholu, jsme okamžitě předali cestou obecních úřadů občanům Starostína a okolí.
 
Kriminalisté zároveň ještě téhož dne zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Případ je v prvopočátku šetření a z taktických důvodů k němu nelze v tuto chvíli sdělovat více informací.
 
Pracovníci celní správy zajišťovali až do večerních hodin v prostorách obchodu všechny další láhve alkoholu, který by mohl obsahovat jedovatý metylalkohol. Jednou z velmi důležitých součástí vyšetřování jsou pro nás informace, kolik bylo závadného alkoholu prodáno a kam.
 
V daném případě úzce spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí, Celní správou, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a dalšími kontrolními subjekty.
 
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková
tisková mluvčí, tel. 602651187
24. 10. 2012, v 8:50
           
Odkazy do noveho okna

metyl-kolek

metyl-kolek 

Detailní náhled

metyl-rum

metyl-rum 

Detailní náhled

metyl-vodka

metyl-vodka 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem