Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

AKTUALIZACE: Reakce na příspěvek na sociálních sítích

KOLÍNSKO – Na Kolínsku měla osádka vozu lákat děti do auta. 

AKTUALIZACE:

Kolínští kriminalisté se intenzivně zabývali případem lákání dětí do černého auta ze dne 25. ledna v Býchorech, kdy se tato informace začala šířit na sociálních sítích, aniž by byla oznámena policii.

Jakmile jsme se o takovém příspěvku dozvěděli, ihned jsme se  začali zabývat a prověřovat všechny okolnosti v této věci, jelikož žádná taková ani jiná oznámení nepodceňujeme.

S maximální důsledností jsme prověřili veškeré získané informace a poznatky, ztotožnili všechny osoby včetně osádky černého vozidla, vyhodnotili jsme kamerové záznamy z místa, kde k události mělo dojít, a v neposlední řadě jsme také posílili výkon služby v dané lokalitě.

Trpělivou prací kriminalisté nakonec zjistili, že ke kontaktu posádky automobilu s dětmi skutečně došlo. Osoby z vozidla se jim podařilo dohledat a ztotožnit, přičemž se jednalo o dva muže a dvě ženy. Všichni k celé věci podali vysvětlení, kde uvedli, že malému chlapci rozhodně nechtěli nijak ublížit, z jejich strany se jednalo o legraci, ač nedomysleli důsledky jejich „vtipu“.

Samozřejmě je však důležité, aby děti věděly, že se nemají s cizími lidmi bavit a určitě k nim nemají nastupovat do vozu, nebo se k automobilu vůbec přibližovat. V případě, že by rodiče takové informace od svých dětí získali, je důležité, aby se s nimi prioritně obrátili na Policii ČR a další postup konzultovali s policisty, nikoliv na sociálních sítích.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
31. ledna 2024

____________________________________________________________________________________________________________

Dnešního dne zaznamenali policisté na sociálních sítích příspěvek, který upozorňoval na pohyb podezřelého černého vozidla v obci Býchory na Kolínsku, jehož posádka měla dětem nabízet bonbony, odvoz a lákat je do auta. 

K tomuto jednání mělo dle pisatele příspěvku, který si okamžitě přečetly stovky uživatelů této sociální sítě, dojít již včerejšího dne, tedy 24. ledna 2024, kolem osmé hodiny večerní. 

Tato informace je samozřejmě z pohledu policie velice zásadní a hodna okamžitého prověření. Proto i apelujeme na všechny, tedy i pisatele příspěvku, že jediným vhodným postupem v takovýchto případech, ale i v dalších, kdy občan cítí obavu, je ohrožen život a zdraví ostatních, je kontaktování policistů, a to buď prostřednictvím linky 158, nebo oznámením na nejbližší policejní služebně.

Policisté taková oznámení v žádném případě nepodceňují, ba právě naopak. Snaží se vždy situaci okamžitě prověřit a řešit a případně nastavit taková opatření a mechanismy, aby co nejdříve takové jednání objasnili. 

I přesto, že se mělo dle příspěvku na sociálních sítích jednat o ty nejvíce zranitelné, tedy o děti, nikdo žádné oznámení na policii neučinil. 

Policisté nicméně věnují této informaci náležitou pozornost a provádějí potřebná opatření k zjištění skutečného stavu této věci. 

Považujeme za důležité sdělit, že bezodkladné oznámení jakéhokoliv protiprávního jednání, a to naprosto běžným a standardním způsobem – tedy oznámením prostřednictvím veřejně známé linky tísňového volání 158 – zajistí okamžitou reakci policistů, kteří mohou v daných věcech okamžitě jednat. Sociální sítě v žádném případě nenahrazují tato oznámení a naprosto neověřený a neoznámený případ může vyvolat strach, obavu a paniku. 

Situaci, k níž mělo dojít na Kolínsku, již policisté prověřují a přijali příslušná opatření. A má-li někdo informace k tomuto jednání popsanému v příspěvku na sociálních sítích, nebo viděl podezřelé černé vozidlo, kolem kterého se měly pohybovat děti, ať svá svědectví sdělí policistům a pomůže tak k objasnění této události.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
25. ledna 2024

vytisknout  e-mailem