Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

AKTUALIZACE - Policisté zachránili cyklistovi život

RYCHNOVSKO - U muže v přímém ohrožení života použili defibrilátor. 

AKTUALIZACE I

Poděkování za rychlý a profesionální zákrok, na jehož konci byla záchrana života pacienta, v minulých dnech potěšilo dva zasahující kostelecké policisty a jednu policistku z úst syna zachráněného muže, který měl srdeční infarkt při jízdě na kole.   

Mgr. Lucie Konečná
24.7.2019, 9:00 hod.

Tříčlenná policejní hlídka z obvodního oddělení v Kostelci nad Orlicí zachránila v pátek (28. 6. 2019) v podvečer čtyřiapadesátiletému muži život.

Ten spolu se svým kamarádem jel na kole po silnici mezi Zdelovem a Kostelcem nad Orlicí. Náhle se mu udělalo špatně  a s bicyklem spadl na zem. Kamarád ihned volal na linku 155. Policejní operační důstojník předal informaci o události a o tom, že na místo míří zachránařský vrtulník, na obvodní oddělení v Kostelci nad Orlicí. Dozorčí služba ihned vyslala do uvedené lokality nejbližší hlídku. Dvojice policistů prap. Jaroslav Lédr a nstržm. Tomáš Hamerský spolu s policistkou nstržm. Jitkou Držmíškovou přijeli za použití zvláštního vyýstražného světelného a zvukového zařízení k pacientovi za několik minut. Svědci události už u cyklisty prováděli resuscitaci. Policisté je v oživovacím úkonu vystřídali. Spolu s nepřímou masáží srdeční připravovali defibrilátor. Po analýze přístroj nařídil léčebný výboj, který policisté provedli.  Nepřestávali v nepřímé masáži srdeční až do příjezdu záchranářů, kteří si pacienta převzali a posléze vrtulníkem transportovali do nemocnice.

Policistům přístroje záchranáři zapůjčili na obvodní oddělení v místech, kde není dislokována výjezdová skupina ZZS. Policisté tak mohou účinně zasáhnout ještě dříve, než na místo dorazí sanitka s posádkou a příslušným vybavením. Policisty k zásahu vyškolili a vycvičili lektoři výcvikového a vzdělávacího střediska královéhradecké záchranky, a to v provádění základní neodkladné resuscitace, kterou můžou v indikovaném případě rozšířit o poskytnutí léčebného defibrilačního výboje. Vyhodnocení srdečního rytmu postiženého a doporučení nebo naopak nedoporučení výboje zajišťuje právě zmiňovaný přístroj. Pokud operátoři tísňové linky 155 identifikují z tísňové výzvy zástavu krevního oběhu postiženého, zároveň s pokynem k výjezdu nejbližší posádky ZZS mohou prostřednictvím operačního střediska policie požádat o rychlý zásah policisty v místě. Od realizace této spolupráce už policisté zasahovali u několika desítek zásahů, kdy ještě před příjezdem záchranné služby účinně zahajují nebo od laiků přebírají resuscitaci a v případě potřeby využívají AED, čímž významně zvýšují šanci postižených na přežití.

Na obvodním oddělení v Kostelci nad Orlicí to není zdaleka jediný úspěšný zákrok. Život mladíkovi zachránili před dvěma lety  kolegové ve Vamberku.

por. Mgr. Alena Kacálková
3. července 2019

Odkazy do noveho okna

Hlídka OOP Kostelec n. Orl.

Hlídka OOP Kostelec n. Orl. 

Detailní náhled

záchrana života

záchrana života 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem