Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

AKTUALIZACE IV: Nález dvou lidských těl v Uhříněvsi

Detektivové vyšetřují násilnou smrt dvou mužů. 

Dnes, krátce po sedmé hodině ranní, jsme na tísňovou linku 158 přijali oznámení o nálezu dvou mužských těl na polní cestě v ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi. Přivolaný lékař záchranné služby už pouze konstatoval smrt.
 
Na místo okamžitě vyjely všechny dostupné hlídky z okolí, kriminalisté výjezdové skupiny i detektivové pražského krajského ředitelství spolu se služebním lékařem. Kriminalisté pak provedli detailní ohledání jak místa nálezu, tak i jeho okolí a shromážďují veškeré důkazy.
 
Služební lékař po prvotním ohledání těl konstatoval, že se muži mohli stát oběťmi násilného trestného činu. Do Uhříněvsi proto vyjeli i detektivové prvního oddělení služby kriminální policie a vyšetřování z pražského krajského ředitelství. Detektiv z pražské mordparty pak po ohledání místa nálezu a obou těl konstatoval, že si celý případ přebírají a potvrdil, že vyšetřují násilnou smrt dvou osob.
 
V současné chvíli detektivové velmi intenzivně pracují na zjištění totožnosti zavražděných. Dle prvotních informací kriminalistů se jednalo o staršího muže ve věku mezi 50-60 lety a asi osmnáctiletého mladíka.
 
Vyšetřovatel nařídil soudní pitvu, která by měla proběhnout ještě během dnešního dne a policistům by měla objasnit přesnou příčinu úmrtí.
 
AKTUALIZACE: 11. 4. 2014, 18:30 hod.
 
Prvotní výsledky nařízené soudní pitvy potvrdily, že nalezení muži zemřeli násilnou smrtí, a to zastřelením. Detektivové pražského krajského ředitelství na případu usilovně pracují, aby nešťastnou událost co nejrychleji objasnilli.
 
Policie samozřejmě uvítá případná svědectví. Občané se mohou obrátit na bezplatnou tísňovou linku 158 nebo na kteroukoli služebnu Policie ČR.
 
AKTUALIZACE II.: 12. 4. 2014, 16:00 hod.
 
Po celonoční intenzivní práci již kriminalisté znají totožnost obou mužů. Jednalo se o muže ve věku dvacet šest a šedesát let.
Detektivové zjistili, že oba muži se živili jako řidiči taxislužby a byli zavražděni v souvislosti s výkonem tohoto povolání, a to v nočních hodinách ze čtvrtka na pátek.
 
Kriminalisté také vědí, že pachatel nebo pachatelé si zastavili vozidlo taxi v centru Prahy a požádali o odvoz na okraj města. Obě vozidla, která pachatel, či pachatelé po činu odcizili, již detektivové vypátrali a zajistili pro potřeby dalšího vyšetřování.
 
Detektivové si jsou vědomi, že zveřejnění této informace může znesnadnit vyšetřování, ale informují veřejnost, a hlavně řidiče taxislužby v metropoli, z toho důvodu, aby upozornili na rizika spojená s výkonem této činnosti!!!
 
Tým kriminalistů i nadále usilovně pracuje na tomto závažném případu a samozřejmě provádí porovnání obdobných případů z minulosti, avšak v současné chvíli je ještě velmi brzy na potvrzení, či vyvrácení jakékoli případné souvislosti mezi jednotlivými případy.
 
AKTUALIZACE II.: 16. 4. 2014, 14:00 hod.
 
Dnes detektivové pražského krajského ředitelství zveřejnili fotografie obou taxikářských vozů. Podle jejich informací je prokazatelné, že starší muž, řidič vozidla Škoda Superb, se pohyboval ve čtvrtek 10. 4. 2014 kolem 22:00 hodiny u Národního divadla, odkud odjel směrem do centra.  
 
Co se týká mladšího z taxikářů, který jezdil vozidlem Renault, detektivové zjistili, že se pohyboval také kolem 22:00 hodiny v okolí Náměstí Míru, I. P. Pavlova a Karlova náměstí.
 
Kriminalisté touto cestou žádají širokou veřejnost o případná svědectví v případě, že s taxikáři někdo cestoval právě po dvaadvacáté hodině nebo viděl tato vozidla v pohybu minulý týden v nočních hodinách ze čtvrtka na pátek, nechť se obrátí na bezplatnou tísňovou linku 158 nebo na kteroukoli služebnu Policie ČR.
 
  por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS. – 16. 4. 2014
 
AKTUALIZACE ze dne 18. dubna v 11:00 hodin:
 
Detektivové prvního oddělení pražského krajského ředitelství měli v uplynulém týdnu velmi napilno. Ukončili veškerá šetření a další procesní úkony na místě činu, i v místech nálezů obou odstavených vozidel, přičemž experti z Kriminalistického ústavu a Odboru kriminalistické techniky a expertiz průběžně vyhodnocují a srovnávají zajištěné stopy. 
 
Tým detektivů nadále velmi usilovně pokračuje ve shromažďování všech dostupných informací, přičemž objasňování všech tří vražd taxikářů řeší kriminalisté v jednom pracovním týmu.
 
Policisté kromě vyšetřování tohoto závažného zločinu věnují zvláštní pozornost i taxikářům v metropoli, kteří jsou celou situací velmi znepokojeni. V průběhu pondělní a úterní noci uskutečnili sami detektivové v centru Prahy bezpečnostní akci, při které vyslechli několik stovek taxikářů a upozorňovali je na možná rizika související s jejich povoláním. Během tohoto mimořádného opatření také zjišťovali poznatky, které by mohly s vraždami souviset.
Vyšetřovací tým také velmi úzce spolupracuje s provozovateli společností, zabývající se provozováním taxislužby v Praze. S nimi projednává možnosti vzájemné spolupráce při vyšetřování těchto vražd.
 
Díky rozsáhlé pátrací akci, v prostředí řidičů taxislužeb, získali kriminalisté mnoho poznatků ke konkrétním osobám a jejich pozornost se mimo jiné soustředila na jednoho muže, od kterého očekávali zodpovězení některých otázek, týkající se vyšetřování tohoto případu. Vzhledem k tomu, že neznali jeho totožnost, vytvořili díky svědectvím jeho identikit. Ten chtěli detektivové během dnešního dne zveřejnit v médiích. Nicméně díky jejich nepřetržité práci ve dne i v noci, se jim záhy podařilo, ještě před zveřejněním identikitu, muže vypátrat. Muž policistům zodpověděl klíčové otázky a ti ho v současné chvíli mohou vyloučit jako pachatele.
 
Kriminalisté rovněž velmi děkují všímavým občanům za jejich poznatky, díky kterým pak zjistili, že mladší z taxikářů odjel s posledním zjištěným zákazníkem svým Renaultem z Ječné ulice na Praze 2 v pátek v jednu hodinu a čtyřicet minut. Z tohoto důvodu žádají detektivové svědky, kteří se v tuto dobu pohybovali v Ječné ulici mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova, aby neprodleně kontaktovali tísňovou linku 158 a poskytli tak policistům další cenné informace k případu.
 
Taktéž se podařilo zjistit, že druhý zavražděný taxikář, projížděl svým černým superbem ulicemi Rytířská a Husova ve čtvrtek 10. dubna ve 23 hodin a 15 minut. Policisté proto žádají kohokoli, kdo se pohyboval v těchto ulicích v uvedenou dobu, aby se okamžitě obrátil na jakoukoli služebnu Policie ČR nebo bezplatnou tísňovou linku 158.
 
V médiích se v uplynulých dnech objevila spousta „zaručených informací“ k tomuto případu. Rádi bychom k tomu uvedli, že se ani nadále nebudeme vyjadřovat k různým spekulacím, neboť naprostá většina z nich nemá reálný základ. S ohledem na ustanovení trestního řádu ani nemůžeme poskytovat veřejnosti informace o probíhajícím trestním řízení, jelikož by zveřejňování těchto informací mohlo významně ohrozit objasňování celého případu.
 
por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS. – 18. 4. 2014
 
 
 
AKTUALIZACE KE DNI 26. 5. 2014
 
Kriminalisté hledají majitele stejného typu černého vozidla taxislužby a upřesňují pohyb vozidla Škoda Superb.
Detektivové prvního oddělení pražského krajského ředitelství hledají v souvislosti s vyšetřováním vražd další taxikáře, kteří jezdí na území hlavního města Prahy černým vozidlem Škoda Superb tzv. „jedničkové řady“ (rok výroby 2001 – 2008) a mají nápis „TAXI“ umístěný netypicky na hrazdě, tzv. příčníku – stejně jako to měl zavražděný taxikář. Pro upřesnění přikládáme k článku fotografie vozidla taxi.
 
 
V případě, že na území metropole jezdí nějaký shodný vůz taxi, nechť se jeho majitel, či provozovatel bezodkladně ozve na bezplatnou tísňovou linku 158.
 
Detektivům se dále podařilo zjistit pohyb vozidla Škoda Superb, kterým jezdil starší ze zavražděných taxikářů. Kriminalisté vědí, že černý Superb vyjížděl ve čtvrtek 10. dubna ve 23:25 hodin z Uhříněvsi směrem do centra Prahy. Několik minut před půlnocí se pak vozidlo poškozeného objevilo na Vinohradské, odkud jelo směrem k hlavnímu nádraží. Dále zachytili kriminalisté pohyb vozidla až v půl jedné ráno a to na křižovatce ulic Šumavská a Lužická, kde vozidlo pouze projelo a ve stejných místech je pak vozidlo Škoda Superb zaznamenáno v 00:55 hodin.
 
Detektivové tak žádají občany o svědectví v případě, že si někdo zastavil tento vůz taxi v časovém rozmezí od 23:30 hodin do 00:55 hodin a nechal se řidičem odvézt. Stejně tak kriminalisty zajímají i svědectví občanů, kteří mohli vozidlo v uvedenou dobu spatřit. Informace přijmou operátoři bezplatné tísňové linky nebo policisté na kterékoliv služebně Policie ČR.
 
por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS. – 26. 5. 2014
Odkazy do noveho okna

Superb označení taxi na příčníku

Superb označení taxi na příčníku 

Detailní náhled

Superb s označením na příčníku

Superb s označením na příčníku 

Detailní náhled

Vůz Superb 1

Vůz Superb 1 

Detailní náhled

Vůz taxi Renault

Vůz taxi Renault 

Detailní náhled

Vůz taxi Renault 2

Vůz taxi Renault 2 

Detailní náhled

Vůz taxi Superb 2

Vůz taxi Superb 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem