Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Jak snížit riziko vykradení bytu, rodinného domku, chaty?

KARLOVY VARY - Prevence  

Letní měsíce lákají zloděje do opuštěných bytů nebo domů. Pachatelé většinou počítají s tím, že bývají obydlí bez dohledu a mnohdy nedostatečně zabezpečená.
Ze statistického hlediska jsou vloupání do objektů  nejrizikovější  v letních měsících.
Prakticky každý z nás může zabezpečit své obydlí, rekreační chatu nebo rodinný domek  tím, že bude dodržovat základní jednoduchá a prakticky levná opatření, což jsou pravidelné návyky.
Odcházíme-li tedy z bytu, chaty, domu (byť i na krátkou dobu), je dobré nejen zamknout dveře, ale zavřít a zabezpečit také okna a další možné přístupové cesty do objektu.
Je velmi špatné a zbytečné upozorňovat na svou nepřítomnost. O tom, že odjíždíme na delší dobu by měl vědět jen úzký okruh lidí, ke kterým máme důvěru.
Doporučujeme požádat důvěryhodnou osobu, aby na naše obydlí či chatu dohlédla a pomohla vyvolat dojem, že je objekt obydlen. Posekala trávník, větrala okny, vybírala poštovní schránku, zametla chodník apod. Vhodným opatřením je také využití elektronických zařízení se zapínáním světla, což již dnes není problém.
Přehledný prostor před objektem je také určitou prevencí. Pozemek zakrytý keři, stromy nebo předměty, které zakrývají  větší část objektu a podobné skrývačky nahrávají zlodějům.
Dobré a jasné osvětlení v okolí domu, chaty zlepšuje viditelnost a umožňuje provádět náhodnou kontrolu například policisty nebo vašimi sousedy.
Úklid na pozemku se vyplatí. V okolí obydlí by neměly být volně přístupné žebříky, nářadí, sekačky a další věci, které by pachateli pomohli při vloupání.   Vše, co by mohlo pomoc zlodějům by mělo být zamčeno v kůlně, garáži , prostě pod zámkem.
Drzost pachatelů je neuvěřitelná, je znám případ, kdy pachatel ke vloupání do rodinného domku použil žebřík uložený v otevřené kůlně u domu poškozeného. Žebřík si přistavil a půdním okénkem, které bylo otevřené, vnikl do domu. Tam už měl volný přístup do všech místností. Z domu odnesl věci za 150 000Kč. Z domu pak odešel hlavními dveřmi, které si odemkl klíčem, visícím na věšáku u hlavního vchodu.

vytisknout  e-mailem