Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Vidíme se?

KRAJ - Celorepubliková dopravní akce zaměřená na viditelnost především chodců. 

foto PČRfoto PČRVIDÍME SE?

Měsíc listopad patřil celorepublikové dopravní akci s názvem „ VIDÍME SE?“. V souvislosti s podzimním obdobím a v návaznosti na nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti s účastí chodců v tomto období a ve snaze snížit tento negativní vývoj, bylo v rámci této akce vyhlášeno dopravně bezpečnostní opatření „X“.

Toto opatření bylo zaměřeno hlavně na bezpečnost chodců v silničním provozu. Chodci patří do skupiny nejzranitelnějších účastníků silničního provozu a to hlavně tehdy, pohybují-li se v místech, která nejsou osvětlená. Pokud k tomu přidají tmavé oblečení bez jediného reflexního prvku, je to zranitelná kombinace. Velký důraz se proto kladl především na jejich viditelnost. Do tohoto opatření byli zapojeni jak dopravní policisté, tak policisté obvodních oddělení všech okresů našeho Pardubického kraje. Kontroly probíhaly v brzkých ranních i odpoledních hodinách, například v Chrudimi, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Svitavách, ale i v menších obcích jako Dvakačovice nebo Orel.

Mnozí mohli zahlédnout policisty, kteří kontrolovali chodce, ale i ostatní nemotorizované účastníky silničního provozu. Těm policisté připomínali a zdůrazňovali nutnost používání reflexních prvků za snížené viditelnosti. Za sníženou viditelnost považujeme nejen noční dobu, ale také soumrak, svítání, silný déšť, sněžení nebo mlhu. Všichni kontrolovaní byli policejní hlídkou obdarování reflexními prvky v podobě pásek, tkaniček nebo připínacího odznaku.

Zákon č. 361/2000Sb., o silničním provozu, sice ukládá chodcům povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, kde není veřejné osvětlení …..

….. ale i přes to doporučujeme všem chodcům i cyklistům, aby byli vždy vybaveni reflexními prvky i v obci. Jedna malá reflexní páska může zachránit život. Rodiče by neměli zapomínat na vybavenost reflexními prvky u jejich ratolestí.

§ 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. uvádí:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Zvýšení viditelnosti

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Fluorescenční materiály:

  • zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí,
  • nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová

Reflexní materiály:

  • odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 m,
  • výrazně zvyšují viditelnost za tmy

Reflexní materiál je v noci vidět na 10x větší vzdálenost než modré oblečení. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 s (31 m) na to, aby odpovídajícím způsobem zareagoval.

200 m  -  reflexní materiál

55 m - bílé oblečení

37 m - žluté oblečení

24 m - červené oblečení

18 m - modré oblečení

Fotogalerie:
ORLICKOÚSTECKO

1. prosince 2017

prap. Renata Štěpánková

vytisknout  e-mailem