Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Ajaxův zápisník pro druhé třídy

Jedná se o učebnici pro druhé třídy ZŠ. Tato učebnice má 83 stran a je rozdělena do 10 kapitol. Tyto kapitoly jsou označeny podle měsíce, ve kterém by se kapitola měla probírat. Učebnice jde zařadit do hodin čtení a prvouky.

Září – Policie České republiky – náš kamarád

  • V měsíci září se žáci seznámí s prací policie a s policejní výstrojí. Příště policistu již určitě poznají. Kapitola je zakončena příběhem ztraceného sedmiletého Pavlíka a radami, jak se tomuto nebezpečí vyvarovat.

Říjen – dopravní výchova – chodec

  • V říjnovém tématu žáci proberou bezpečnost při přecházení přes silnici, jak se správně chovat na přechodu pro chodce, kde je bezpečné si hrát a kde ne, naučí se základní dopravní značky a rozeznají pokyny policisty.

Listopad – vlastní bezpečí

  • Listopadové téma je zaměřeno na vlastní bezpečí doma a na ulicích. Je zde rozebráno, jak se chovat bezpečně doma a co udělat proto, aby žákům nikdo neublížil. Také je zde část zaměřená na věci, kterých by si děti neměly doma všímat.

Prosinec – co se smí a co se nesmí

  • Zde se žáci seznámí s dobrými a špatnými skutky. Popovídají si, jak by se měli slušně chovat, jak pomáhat doma rodičům a ukončí kapitolu povídkou o vánocích.

Leden – děti a trestné činy

  • Lednové téma děti upozorní na závažné skutky, které se nazývají trestné činy. Nejprve si přečtou příběh Jany, která se dopustila krádeže. Dále se s tímto příběhem pracuje a uvádí se, proč by se tohoto jednání neměla dopouštět.

Únor – mezilidské vztahy – šikana

  • Únor je zaměřen na problém šikany. Děti se dozvědí, co to šikana je, jak se proti ní bránit, jak se šikany nedopouštět a jak se správně chovat ke spoluobčanům. Kapitola je zakončena příběhem Tomáše, který byl vystaven šikaně.

Březen – dopravní výchova – cyklista

  • V březnové kapitole se žáci dozvědí vše o cyklistech. Odkdy mohou sami jezdit po silnici, kdo může být doprovod, jak se na silnici správně chovat, jak si správně udržovat jízdní kolo a co patří do povinné výbavy.

Duben – tabák, alkohol, cigarety

  • V měsíci dubnu se žáci budou učit o problému alkoholu a cigaret. Nikdy není brzy se o těchto problémech dozvědět. Zjistí zde škodlivost látek, návykovost a rizika zneužití.

Květen – drogy a hazardní hry

  • I v měsíci květnu se probírají velmi závažná témata. Proto je důležité zdůraznit tyto problémy a upozornit, co sebou přinášejí. V tomto celku je i jeden příběh chlapce, který se dostal do styku s drogou.

Červen – bezpečné prázdniny

  • Blížící se prázdniny sebou přinášejí i spoustu rizik. V tomto celku se žáci dozvědí o problémech, které je mohou o prázdninách potkat a jak se v různých situacích mají chovat. Celek je zakončen prázdninovým desaterem.

Tomáš Krupička, e-mail: pisln@mvcr.cz.

vytisknout  e-mailem