Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

„Ahoj babičko, potřebuji peníze“

LIBEREC – Další pokus o vylákání finančních prostředků na seniorovi vyšetřují kriminalisté v Liberci. 

V odpoledních hodinách na počátku března přijala hovor na svou pevnou linku 77letá žena z Liberce. Na druhé straně telefonu se ozval mužský hlas, který se představil jako její vnuk. Aby podtrhl důvěryhodnost svého volání, zmínil i skutečné jméno. Muž se dožadoval,pod záminkou zakoupení hodnotného dárku zapůjčení hotovosti 300 tisíc korun. Seniorka nabyla přesvědčení, že se skutečně jedná o jejího vnuka, ale bylo jí divné, proč po ní takto vysokou částku žádá, když o její finanční situaci jsou rodinní příslušníci spraveni.  Seniorčina rodina ví, že takovouto sumu peněz nemá. Hovory s „vnukem“ se opakovaly ještě ve třech případech. Avšak 77letá žena z Liberce si zachovala chladnou hlavu, nepodlehla naléhání a celou věc poté oznámila na policii. Bylo jí jasné, že se stala obětí podvodu.
Především díky rozvážnému jednání a brysknímu úsudku nepřišla seniorka o své životní úspory.
 

Policisté opět apelují na důvěřivé spoluobčany:

  • Vyvarujte se možností snadného zisku. Buďte bdělí v případě, že jednáte s neznámou osobou, která Vám chce poskytnout nebo od Vás získat nějaké finanční prostředky. V drtivé většině se jedná o podvodná jednání, která mají jediný důvod – vylákat z Vás peníze.
  • V případě telefonátů, kdy se Vám volající představí jako někdo z rodiny nebo přítel rodinného příslušníka, ověřte si tyto informace. Zavolejte svým blízkým. Čím více informací mít budete, tím spíše nepodlehnete nátlaku podvodníků.
  • Nabídky různých druhů služeb, jako je broušení nožů, výměny elektroměrů, vodoměrů a dalších zařízení, vždy buďte opatrní. Nechejte si předložit průkaz pracovníků opravňující je k těmto servisním úkonům. Zavolejte do jejich firmy a informujte se na ně.
  • Nevpouštějte tyto osoby do bytu, pokud si nebudete skutečně jistí. Nenechávejte je v bytě o samotě.
  • A v neposlední řadě si zabezpečte svá obydlí, vhodné jsou bezpečnostní řetízky, panoramatická kukátka a odolné bezpečnostní zámky vstupních dveří.

Policisté Vám budou vděční za jakékoli poznatky k případným pachatelům, snažte se zapamatovat si jejich popis, který policistům bude nápomocen při vyšetřování.

Využijte bezplatné tísňové linky 158 či návštěvu policejní stanice, stanete-li se obětí těchto podvodníků.
Zvyšujte svoji informovanost, buďte bdělí, ostražití a nenechte se oklamat. Jen tak předejdete tomu, že Vaše peníze získá někdo jiný.
 

22.3. 2017
nprap.. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem