Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Patologický hráč napadl bývalou družku

HRADECKO - Hrubián s 2,89 promile alkoholu v dechu skončil na záchytce, po propuštění byl vykázán  

Letos (od 1. ledna do 13. září 2012) policie na Hradecku řešila již čtrnáct případů domácího násilí. Za stejné období loňského roku (2011) policie vykázala dvanáct osob. 
V letošním roce  (2012) musel v osmi případech opustit společnou domácnost manžel, ve dvou případech exmanžel, ve třech případech druh a v jednom případě syn. Deset případů se stalo v Hradci Králové a čtyři na Královéhradecku. V osmi případech sehrál roli alkohol.

Zatím posledním vykázaným, který musel opustit společnou domácnost, byl třicetiletý muž ze Svitavska.
K násilí ve společně obývaném bytě v Hradci Králové mělo docházet od letošního
(2012) června. Od té doby přítel pětadvacetileté ženě z Hradce Králové sprostě nadával a také ji opakovaně fyzicky napadal. Tehdy totiž přítelkyně muži oznámila, že se s ním chce, po dvou letech společného soužití, rozejít. Podle ženy se prý přitom snažili rozchod řešit přátelskou formou. V minulosti žena nikdy žádné napadení ze strany muže neoznámila na policii a ani nevyhledala lékaře.
Poslední incident se odehrál v období od 8. do 10. září 2012. Nejprve muž zaútočil na ženu ležící v posteli v sobotu 8. září 2012 kolem půl třetí časně ráno. Ve značně podnapilém stavu ženě sprostě nadával a pak na ni zaútočil i fyzicky. Přitom ženu chytil jednou rukou pod krkem a druhou rukou dal ženě několik facek přes obličej a hlavu. Pak ženu chytil za ruce a mlátil ji pěstí po různých místech těla. Poté ženu vytáhl za vlasy z postele a tahal ji po místnosti. Nakonec z bytu odešel pryč.
O dva dny později (v pondělí 10. září 2012) kolem půl deváté dopoledne muži sdělila, aby se z bytu odstěhoval. Muž zprávu neunesl a ženě opět začal sprostě nadávat. Pak ji napadl i fyzicky. Kopl ji do kolena, dal jí facku a asi pětkrát ženu udeřil pěstí do hlavy. Poté na bránící se ženu vzal kuchyňský nůž a křičel, že ji zabije. Pak několikrát bodl nůž do gauče, na kterém žena v té době seděla. Potom nůž odhodil a opět začal ženě sprostě nadávat. Nakonec si šel do kuchyně zapálit cigaretu. Toho žena využila a z bytu utekla pryč. Nasedla do auta a odjela k lékaři.

Žena kromě modřin utrpěla i psychickou újmu. Škoda na majetku nevznikla.

Policistům se muže podařilo zadržet ještě téhož dne (10. září 2012) odpoledne. Provedená dechová zkouška u muže skončila s pozitivním výsledkem 2, 89 promile alkoholu. Policisté muže převezli na hradeckou protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Následující den (11. září 2012) po propuštění ze záchytky byl policisty vykázán na deset dní z bytu.

Žena se snažila muži, který se léčil z patologického hráčství na automatech pomoci. Prý si také na sebe vzala půjčku, aby za něj zaplatila půlmilionový dluh, který měl z minulosti. Přitom se jí muž, když měl práci, snažil dluh splácet.

Případ je nadále prošetřován hradeckou policií pro podezření ze spáchání přečinu nebezpečné vyhrožování. Trestní zákoník pamatuje na takové jednání až tříletým trestem odnětí svobody.

V loňském roce (2011) policisté na Královéhradecku z domovů vykázali 20 násilníků. Předloni (2010) bylo kvůli domácímu násilí vykázáno 9 agresorů. Za celý rok 2009 policisté vykázali šest lidí.

Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejímž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

Znaky domácího násilí:
Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.
Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Více informací k domácímu násilí naleznete: http://www.domacinasili.cz/index.php

nprap. Anna Pešavová - 14 září.2012 (14:15)

 


 

vytisknout  e-mailem