Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Důchodkyně naletěly podvodníkovi

HRADECKO - Vymyslel si báchorku o dědictví, od žen vylákal přes 300 tisíc korun  

Hradecká policie vyšetřuje případ podvodu, pomocí něhož se dvaasedmdesátiletému důchodci z Náchodska podařilo od starších žen vylákat přes 300 tisíc korun.

Muž pod smyšlenou legendou o dědictví podvedl čtyři důchodkyně ve věku od 64 do 75 let.
Čtyřiašedesátileté a dvěma pětasedmdesátiletým ženám z Hradce Králové i jedenasedmdesátileté starší dámě z Orlickoústecka namluvil, že má zdědit majetek v Maďarsku. Mělo se jednat o rodinný dům a vinice. Přitom, aby mohl dědictví po zemřelém strýci vyřídit, potřeboval od nich půjčit peníze. Sliboval, že jim peníze po ukončení dědického řízení vrátí. Pak jim nakonec po nějaké době tvrdil, že z dědictví sešlo, jelikož se o něj přihlásila údajná strýcova dcera. Navíc si k této legendě v některých případech vymyslel další báchorky jako například, že potřebuje peníze na opravu auta, na pobyt nemocného syna v nemocnici a z důvodu, že má zablokovaný účet. Peníze mu ženy půjčily na základě ústních nebo písemných smluv.
Vybájenými historkami od žen od června 2008 až do jara 2011 (dubna) postupně vylákal téměř 305 tisíc korun
. Do současné doby přes četné urgence starším dámám peníze nevrátil.

Jelikož se muž, který v současné době žije v Hradci Králové, před policisty skrýval, vyhlásili po něm letos (2012) v březnu celostátní pátrání. Včera ve středu 13. června 2012 před polednem byl policisty chycen v městském autobuse, kterým cestoval ze Slezského Předměstí do centra krajského města. Poté si na policii od policejního komisaře převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Muž se k protiprávnímu jednání na policii přiznal. Peníze použil pro svoji vlastní potřebu a na občasné hry na výherních automatech. Jeho malý důchod mu prý nestačil na pokrytí jeho potřeb. Z peněz si údajně koupil něco na sebe, jídlo a investoval také do kulturních představení, zejména divadla, kam rád chodí.

Trestní zákoník pamatuje na takové jednání až pětiletým trestem odnětí svobody
. Muž je vyšetřován na svobodě.

nprap. Anna Pešavová - 14. června 2012 (14:05)
 

vytisknout  e-mailem