Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Muž napadl přítelkyni

HRADECKO - Před malou dcerou, policie agresora vykázala, hrozí mu až 20tisícková pokuta  

Letos policie na Hradecku řešila zhruba stejný počet případů domácího násilí jako v loňském roce. Od 1. ledna do 24. června 2012 policie vykázala sedm osob, za stejné období loňského roku (od 1. ledna do 24. června 2011) osm. Letos (2012) musel ve třech případech opustit společnou domácnost manžel, ve dvou případech exmanžel, v jednom případě druh a v jednom případě syn. Pět případů se stalo v Hradci Králové a dva na Královéhradecku. Ve třech případech sehrál roli alkohol.

Sedmým a zároveň posledním vykázaným, který musel opustit společnou domácnost, byl třiatřicetiletý druh oběti. Ten v bytě v Hradci Králové zhruba jeden rok fyzicky napadal svou o jedenáct let mladší družku. Při posledním útoku, který se odehrál v sobotu 23. června 2012 mezi půl pátou až půl sedmou ráno, nejprve družku napadl slovně. Přitom ji urážel sprostými nadávkami. Postupně jeho verbální útoky přerostly ve fyzické napadení. Ženu udeřil pěstí do hrudníku a hlavy. Pak ji chytil za vlasy a shodil na zem, kde družku ještě několikrát kopl do zad. Poté v jednání pokračoval. Podle družky byla svědkem incidentu jejich teprve tříletá dcera. Nakonec napadení na polici oznámila sousedka.
Přivolaní policisté provedli u agresora dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. I za jejich přítomnosti družku neustále slovně napadal. Žena skončila na lékařském vyšetření. Naštěstí vyvázla s boulí na hlavě, s drobnými oděrkami na krku a s modřinami na rukách i zádech.

Podle poškozené s přítelem žije asi pět let ve společné domácnosti. Druh ženě zakazoval po všech incidentech vyhledat lékaře. Ke škodě na majetku nedošlo.

Policisté shledali v mužově jednání znaky domácího násilí a hrubiána vykázali na deset dní z bytu. Agresor se svým jednáním dopustil přestupku proti občanskému soužití. Ve správním řízení, které bude probíhat na hradeckém magistrátu, může být muži uložena až dvacetitisícová pokuta. Hradečtí policisté případ nadále vyšetřují.

V loňském roce (2011) policisté na Královéhradecku z domovů vykázali 20 násilníků. Předloni (2010) bylo kvůli domácímu násilí vykázáno 9 agresorů. Za celý rok 2009 policisté vykázali šest lidí.

Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejímž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

Znaky domácího násilí:
Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.
Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Více informací k domácímu násilí naleznete: http://www.domacinasili.cz/index.php

nprap. Anna Pešavová - 25. června 2012 (13:40)
 

vytisknout  e-mailem