Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Počet odcizených aut se snižuje

Na Královéhradecku zloději loni ukradli nejméně aut od roku 2000  

Krádež automobilu

Na Královéhradecku v posledních letech klesá počet krádeží automobilů.

Zatímco v roce 2000 policie zaznamenala 139 krádeží vozidel a hmotná škoda dosáhla částky 10,7 milionů korun, v loňském roce (od 1. ledna do 31. prosince 2010) to bylo 81případů se škodou 8,8 milionů korun. Vloni (2010) zloději ukradli nejméně aut od roku 2000. Za stejné období předloňského roku (od 1. ledna do 31. prosince 2009) policie evidovala 105 odcizených vozidel s celkovou hmotnou škodou 20,5 milionů korun.
Počet objasněných případů stoupl, v minulém roce (2010) policisté vyřešili více než třetinu případů. Zatímco předloni (2009) muži zákona objasnili asi čtvrtinu případů.

Od začátku roku 2000 do 31. prosince 2010 zloději odcizili 1520 automobilů. Svým jednáním způsobili škodu přes 137 milionů korun.

K nejoblíbenějším mezi zloději stále patří škodovky, zvláště pak vůz Škoda Octavia. Druhou nejčastěji odcizenou značkou je Ford a na třetím místě loni skončil Renault.

Nejdražším ukradeným vozem v minulém roce (2010) byl Ford Mondeo v ceně 450 tisíc korun. Zabezpečený vůz černé metalízy odcizil neznámý pachatel v období od 28. do 31. října 2010 na ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové. Na konci prosince loňského roku (2010) policie případ odložila, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání proti určité osobě. Pominou-li důvody odložení, trestní stíhání zahájí.

Zloději v loňském roce (2010) odcizili nejvíce aut na Moravském Předměstí, v Labské Kotlině a na Slezském Předměstí v Hradci Králové.

Většina ukradených aut končí na náhradí díly, které zloději hned prodají a nebo použijí pro svá auta. Dalším důvodem krádeže je jejich prodej u nás doma nebo v zahraničí. Hlavním cílem zlodějů je rychlý zisk, kdy vůz prodají hodně pod cenou. Někdy slouží odcizená auta k páchání další trestné činnosti. Setkáváme se i s případy, kdy lidé vozidlo ukradnou jen proto, aby se někam dopravili.

Ke krádežím dochází převážně v noci. Do opuštěného vozu se zloději dostanou během pár minut. Nejlepší ochranou před zloději je kombinace mechanického a elektronického zabezpečení a parkování v garáži. Riziko krádeže mohou lidé výrazně snížit zaparkováním na viditelném a frekventovaném místě, kde je zvýšený pohyb lidí.

Další zajímavosti naleznete na: aplikace.mvcr.cz/archiv2008/rs_atlantic/mvcr/574/24388.html 
                                                  plikace.mvcr.cz/auta/index.html      

nprap. Anna Pešavová - 4. února 2011
Ilustrační foto PČR


 

vytisknout  e-mailem